Będą zmiany w rejestracji zwierząt. Papierowe księgi przejdą do lamusa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-05-2022,11:15 Aktualizacja: 24-05-2022,11:22
A A A

Ministerstwo rolnictwa nie przewiduje teraz zmian obowiązującego rozporządzenia w sprawie księgi rejestracji bydła, świń, owiec lub kóz. Trwają bowiem prace nad nową ustawą o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

To konkluzja odpowiedzi resortu dla małopolskiego samorządu rolniczego, który wystąpił o zmianę rozporządzenia. Chodziło o to, że zwolniony zgodnie z zapisami rozporządzenia z prowadzenia księgi rejestracji zwierząt w formie papierowej rolnik (korzystający z elektronicznego systemu IRZPlus) - jeśli jednak zgłosi zmianę bezpośrednio w biurze powiatowym ARiMR - znów ma obowiązek prowadzenia papierowej księgi (i to przez 3 lata).

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP, główny lekarz weterynarii, mięso, wędliny, kryzys żywnościowy, trzoda chlewna

Branża mięsna gotowa na kryzys żywnościowy

Polska branża mięsna w I kwartale bieżącego roku osiągnęła rekordowe wyniki mimo kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią i wojną na Ukrainie W ramach jubileuszu 100-lecia swego istnienia Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP (SRW)...

Lech Kołakowski, wiceminister rolnictwa odnosząc się do tego podkreślił, że trwają prace nad nową ustawą o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (jej przyjęcie przewidziano na trzeci kwartał 2022 r.).

Zaznaczył, że projektowane przepisy mają umożliwić dostosowanie systemu informatycznego ARiMR do nowych zadań, w tym zapewnienia m.in. kompatybilności elementów komputerowej bazy danych Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt z systemami Inspekcji Weterynaryjnej oraz z innymi systemami informatycznymi związanymi z ochroną zdrowia zwierząt.

"Na podstawie przepisów projektowanej ustawy posiadacze zwierząt, których dotyczy obowiązek identyfikacji i rejestracji, będą zgłaszać zdarzenia dotyczące zwierząt, składać wnioski oraz przesyłać informacje do komputerowej bazy danych wyłącznie w postaci elektronicznej za pomocą formularza udostępnionego na stronie internetowej ARiMR, umożliwiającego wprowadzenie informacji do komputerowej bazy danych. W związku z tym, możliwe będzie skorzystanie z odstępstwa przewidzianego w art. 102 ust. 4 rozporządzenia 2016/429 i zwolnienie posiadaczy zwierząt z obowiązku prowadzenia dokumentacji, o której mowa w art. 102 ust. 1 tego rozporządzenia” - wskazał wiceszef resortu rolnictwa.

drobiarstwo, warzywa, warzywnictwo, szklarnie, uprawy pod osłonami, drób, węgiel, miał węglowy, olej opałowy, pomoc

Producenci apelują o zapewnienie dostępu do opału

Producenci drobiu oraz warzyw apelują o zapewnienie dostaw węgla, miału węglowego i oleju opałowego niezbędnego do ich działalności. Trzy organizacje producentów żywności zwróciły się do rządu z prośbą w tej sprawie. Ich zdaniem, bez...

Jednocześnie, do 31 grudnia 2025 r. zgłoszenia, wnioski i informacje, o których mowa powyżej, właściciel koniowatego oraz posiadacz bydła, owcy, kozy lub świni niebędący podmiotem prowadzącym:

  • miejsce gromadzenia zwierząt
  • działalność w zakresie organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt lub prowadzenia cyrku objazdowego lub grupy tresowanych zwierząt
  • działalność w zakresie obrotu zwierzętami, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt
  • rzeźnię, zakład drobiu, zakład przetwórczy lub spalarnię

będzie mógł zgłaszać w postaci papierowej na formularzu udostępnionym przez Agencję.

Jak doprecyzował wiceminister Kołakowski, posiadacze bydła, owiec, kóz i świń, prowadzący przed dniem wejścia w życie projektowanej ustawy księgi rejestracji w postaci papierowej (bo nie skorzystali z możliwości zgłaszania zdarzeń drogą elektroniczną poprzez wprowadzenie danych do systemu informatycznego ARiMR), będą mogli dalej prowadzić księgi rejestracji na dotychczasowych zasadach, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2025 r.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA