Będą zmiany w rejestracji zwierząt. Papierowe księgi przejdą do lamusa
Ministerstwo rolnictwa nie przewiduje teraz zmian obowiązującego rozporządzenia w sprawie księgi rejestracji bydła, świń, owiec lub kóz. Trwają bowiem prace nad nową ustawą o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
To konkluzja odpowiedzi resortu dla małopolskiego samorządu rolniczego, który wystąpił o zmianę rozporządzenia. Chodziło o to, że zwolniony zgodnie z zapisami rozporządzenia z prowadzenia księgi rejestracji zwierząt w formie papierowej rolnik (korzystający z elektronicznego systemu IRZPlus) - jeśli jednak zgłosi zmianę bezpośrednio w biurze powiatowym ARiMR - znów ma obowiązek prowadzenia papierowej księgi (i to przez 3 lata).
Branża mięsna gotowa na kryzys żywnościowy
Lech Kołakowski, wiceminister rolnictwa odnosząc się do tego podkreślił, że trwają prace nad nową ustawą o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (jej przyjęcie przewidziano na trzeci kwartał 2022 r.).
Zaznaczył, że projektowane przepisy mają umożliwić dostosowanie systemu informatycznego ARiMR do nowych zadań, w tym zapewnienia m.in. kompatybilności elementów komputerowej bazy danych Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt z systemami Inspekcji Weterynaryjnej oraz z innymi systemami informatycznymi związanymi z ochroną zdrowia zwierząt.
"Na podstawie przepisów projektowanej ustawy posiadacze zwierząt, których dotyczy obowiązek identyfikacji i rejestracji, będą zgłaszać zdarzenia dotyczące zwierząt, składać wnioski oraz przesyłać informacje do komputerowej bazy danych wyłącznie w postaci elektronicznej za pomocą formularza udostępnionego na stronie internetowej ARiMR, umożliwiającego wprowadzenie informacji do komputerowej bazy danych. W związku z tym, możliwe będzie skorzystanie z odstępstwa przewidzianego w art. 102 ust. 4 rozporządzenia 2016/429 i zwolnienie posiadaczy zwierząt z obowiązku prowadzenia dokumentacji, o której mowa w art. 102 ust. 1 tego rozporządzenia” - wskazał wiceszef resortu rolnictwa.
Producenci apelują o zapewnienie dostępu do opału
Jednocześnie, do 31 grudnia 2025 r. zgłoszenia, wnioski i informacje, o których mowa powyżej, właściciel koniowatego oraz posiadacz bydła, owcy, kozy lub świni niebędący podmiotem prowadzącym:
- miejsce gromadzenia zwierząt
- działalność w zakresie organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt lub prowadzenia cyrku objazdowego lub grupy tresowanych zwierząt
- działalność w zakresie obrotu zwierzętami, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt
- rzeźnię, zakład drobiu, zakład przetwórczy lub spalarnię
będzie mógł zgłaszać w postaci papierowej na formularzu udostępnionym przez Agencję.
Jak doprecyzował wiceminister Kołakowski, posiadacze bydła, owiec, kóz i świń, prowadzący przed dniem wejścia w życie projektowanej ustawy księgi rejestracji w postaci papierowej (bo nie skorzystali z możliwości zgłaszania zdarzeń drogą elektroniczną poprzez wprowadzenie danych do systemu informatycznego ARiMR), będą mogli dalej prowadzić księgi rejestracji na dotychczasowych zasadach, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2025 r.