Wsparcie za straty wywołane przez grypę ptaków
Producenci drobiu i jaj poszkodowani przez grypę ptaków w sezonie 2016/2017 mogą starać się o dodatkowe wsparcie finansowe. Taką szansę dają najnowsze krajowe przepisy opublikowane w piątek 7 czerwca 2019 roku.
Pieniądze, które trafią do hodowców i producentów drobiu mają na celu zrekompensowanie strat ekonomicznych poniesionych przez branżę drobiarską z tytułu przerw w produkcji wynikających z nakazu służb weterynaryjnych.
Rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie zostało przyjęte na wniosek Polski złożony do Komisji Europejskiej w lipcu 2017 roku. Unia Europejska zapewnia częściowe finansowanie odpowiadające 50 proc. wydatków poniesionych przez nasz kraj w celu wsparcia rynku jaj i mięsa drobiowego.
Inspekcja Weterynaryjna protestuje. Będą blokady dróg
- Grupę docelową, która może starać się o rekompensaty stanowią gospodarstwa, w których w okresie od 3 grudnia 2016 roku do dnia 16 marca 2017 roku został zabity lub poddany ubojowi drób z nakazu służb weterynaryjnych. Wówczas właściciele ferm mieli prawo do uzyskania odszkodowania ze Skarbu Państwa, jednak celem nowej pomocy finansowej jest zrekompensowanie tym podmiotom strat w produkcji powstałych w wyniku środków podejmowanych przez inspekcję weterynaryjną na obszarach zapowietrzonych i zagrożonych - komentuje Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.
Hodowcy i producenci drobiu ponieśli straty w wyniku wydłużania okresów zakazu utrzymywania drobiu w gospodarstwach, zakazu wstawień czy restrykcji ograniczających przemieszczanie drobiu w gospodarstwach drobiarskich położonych na obszarach objętych ograniczeniami.
Budowa ferm może zniszczyć ekosystem. RPO interweniuje
Poniesione straty nie mogą być stratami już zrekompensowanymi w ramach pomocy państwa lub ubezpieczenia. Oznacza to, że jeśli ktoś otrzymał rekompensaty przyznawane w lutym 2017 roku nie może skorzystać z aktualnej pomocy.
"Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz przypomina, że rekompensaty w 2017 roku przysługiwały producentom utrzymującym drób na obszarach zapowietrzonych i zagrożonych. Wyłączeni ze wsparcia byli producenci, którzy stracili stada drobiu z powodu potwierdzenia ognisk HPAI na fermach lub w wyniku działań prewencyjnych w strefach z ograniczeniami" czytamy w komunikacie KIPDiP.
Producenci mają 21 dni na złożenie wniosków do ARiMR od dnia wejścia w życie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 maja 2019 roku, czyli po upływie 7 dni od dnia jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Polska zobowiązana jest do wypłaty środków beneficjentom najpóźniej do dnia 30 września 2019 roku.