Wsparcie za straty wywołane przez grypę ptaków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
12-06-2019,8:00 Aktualizacja: 11-06-2019,19:29
A A A

Producenci drobiu i jaj poszkodowani przez grypę ptaków w sezonie 2016/2017 mogą starać się o dodatkowe wsparcie finansowe. Taką szansę dają najnowsze krajowe przepisy opublikowane w piątek 7 czerwca 2019 roku.

Pieniądze, które trafią do hodowców i producentów drobiu mają na celu zrekompensowanie strat ekonomicznych poniesionych przez branżę drobiarską z tytułu przerw w produkcji wynikających z nakazu służb weterynaryjnych.

Rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie zostało przyjęte na wniosek Polski złożony do Komisji Europejskiej w lipcu 2017 roku. Unia Europejska zapewnia częściowe finansowanie odpowiadające 50 proc. wydatków poniesionych przez nasz kraj w celu wsparcia rynku jaj i mięsa drobiowego.

Inspekcja Weterynaryjna, lekarze weterynarii, minister rolnictwa, protest Inspekcji Weterynaryjnej

Inspekcja Weterynaryjna protestuje. Będą blokady dróg

Inspekcja Weterynaryjna ma dzisiaj (10 czerwca) zaostrzyć protest. Jej pracownicy domagają się natychmiastowego przekazania obiecanych przez ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego 40 mln zł na podwyżki. Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej...

- Grupę docelową, która może starać się o rekompensaty stanowią gospodarstwa, w których w okresie od 3 grudnia 2016 roku do dnia 16 marca 2017 roku został zabity lub poddany ubojowi drób z nakazu służb weterynaryjnych. Wówczas właściciele ferm mieli prawo do uzyskania odszkodowania ze Skarbu Państwa, jednak celem nowej pomocy finansowej jest zrekompensowanie tym podmiotom strat w produkcji powstałych w wyniku środków podejmowanych przez inspekcję weterynaryjną na obszarach zapowietrzonych i zagrożonych - komentuje Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Hodowcy i producenci drobiu ponieśli straty w wyniku wydłużania okresów zakazu utrzymywania drobiu w gospodarstwach, zakazu wstawień czy restrykcji ograniczających przemieszczanie drobiu w gospodarstwach drobiarskich położonych na obszarach objętych ograniczeniami.

kruszyniany, górki, gmina krynki, budowa kurników, fermy przemysłowe, Maciej Taborowski,

Budowa ferm może zniszczyć ekosystem. RPO interweniuje

Mieszkańców Kruszynian i sąsiedniej miejscowości Górki niepokoją plany budowy przemysłowych kurzych ferm. Spotkał się z nimi nawet w tej sprawie Maciej Taborowski, zastępca rzecznika praw obywatelskich. Wokół Kruszynian, wioski...

Poniesione straty nie mogą być stratami już zrekompensowanymi w ramach pomocy państwa lub ubezpieczenia. Oznacza to, że jeśli ktoś otrzymał rekompensaty przyznawane w lutym 2017 roku nie może skorzystać z aktualnej pomocy.

"Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz przypomina, że rekompensaty w 2017 roku przysługiwały producentom utrzymującym drób na obszarach zapowietrzonych i zagrożonych. Wyłączeni ze wsparcia byli producenci, którzy stracili stada drobiu z powodu potwierdzenia ognisk HPAI na fermach lub w wyniku działań prewencyjnych w strefach z ograniczeniami" czytamy w komunikacie KIPDiP.

Producenci mają 21 dni na złożenie wniosków do ARiMR od dnia wejścia w życie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 maja 2019 roku, czyli po upływie 7 dni od dnia jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Polska zobowiązana jest do wypłaty środków beneficjentom najpóźniej do dnia 30 września 2019 roku.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA