Budowa ferm może zniszczyć ekosystem. RPO interweniuje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
05-06-2019,12:10 Aktualizacja: 05-06-2019,12:20
A A A

Mieszkańców Kruszynian i sąsiedniej miejscowości Górki niepokoją plany budowy przemysłowych kurzych ferm. Spotkał się z nimi nawet w tej sprawie Maciej Taborowski, zastępca rzecznika praw obywatelskich.

Wokół Kruszynian, wioski polskich Tatarów, mają być budowane kurniki wraz z zabudową o łącznej powierzchni od 5 tysięcy do 16 tysięcy metrów kwadratowych do chowu i hodowli od 35 tysięcy do 240 tysięcy kurczaków brojlerów. Planowane od kilku lat inwestycje są bliskie realizacji.

kruszyniany, polscy tatarzy, Bronisław Talkowski, kurza ferma, Robert Tyszkiewicz

Polscy Tatarzy nie chcą u siebie wielkich kurników. Mają wsparcie posła

W Kruszynianach (pow. sokólski, woj. podlaskie) ma powstać przemysłowa kurza ferma. Inwestycja nie podoba się oczywiście mieszkańcom miejscowości, która jest odwieczną siedzibą polskich Tatarów i miejscem pielgrzymek...

Powstaniu ferm sprzeciwiają się mieszkańcy i ekolodzy. - Biją na alarm - produkcja drobiu może zdewastować unikalny knyszyński ekosystem - wskazuje biuro RPO. Wsie Górka i Kruszyniany leżą bowiem w granicach obszarów chronionych - Natura 2000.

Problemy uciążliwych inwestycji zgłaszane są w całej Polsce. RPO stara się wspierać lokalne społeczności wskazując, jak korzystać z przysługujących im praw.

Taborowski spotkał się zatem z mieszkańcami, sołtysem oraz władzami gminy Krynki, aby naocznie przekonać się, czy realizacja inwestycji może stanowić zagrożenie dla walorów przyrodniczych wspomnianych miejscowości.

"Problem można rozwiązać prowadząc postępowania w sprawie spornej inwestycji ze szczególną starannością i rzetelnością na każdym etapie. W podobnej sprawie dotyczącej Kawęczyna koło Wrześni RPO przyłączył się do takiego postępowania i doprowadził do zablokowania rozbudowy ferm kurzych" - czytamy na stronie RPO.


Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA