Rośnie produkcja jaj wylęgowych kurzych. Polska na podium

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-05-2017,14:50 Aktualizacja: 17-05-2017,15:14
A A A

Polska zalicza się do czołowych europejskich producentów jaj wylęgowych kurzych. W 2016 roku ich liczba pochodzących z nadzorowanej produkcji ferm reprodukcyjnych wyniosła 1,5 mld sztuk.

Podaż jaj na rynku z rodzimych ferm zwiększyła się w skali roku o blisko 7 proc. Przeważająca część wytwórczości była wykorzystywana do wylęgu piskląt w zakładach wylęgowych, a około 5,5 proc. została przeznaczona na eksport - informuje Katarzyna Gawrońska, główny specjalista Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.  

jaja, jaja konsumpcyjne, jaja wylęgowe, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

Polska wciąż jest w czołówce producentów jaj konsumpcyjnych

W 2016 roku Polska utrzymała pozycję w ścisłej czołówce unijnych producentów jaj konsumpcyjnych z wynikiem 9,1 miliarda stuk rocznie. Dynamika wzrostu wytwórczości była jednak niewielka i wyniosła zaledwie 0,3 proc. Katarzyna...

W ubiegłym roku import jaj kurzych zapłodnionych, przeznaczonych do inkubacji stanowił 3 proc. produkcji.

W 2016 r. najwyższy potencjał wykazały fermy reprodukcyjne w województwach: mazowieckim - 520 mln jaj, wielkopolskim - 251 mln, zachodniopomorskim - 157 mln i kujawsko-pomorskim - 131 mln. Podaż towarów z tych regionów stanowiła 70 proc. produkcji jaj wylęgowych kurzych w Polsce.  

Polska jest aktualnie trzecim największym producentem jaj wylęgowych w Unii Europejskiej - po Wielkiej Brytanii i Francji. Zdaniem ekspertów podobnie będzie w bieżącym roku. Według danych KE ubiegłoroczna produkcja jaj wylęgowych we Wspólnocie wyniosła około 12 mld sztuk, a w 2017 r. prognozuje się wzrost nieprzekraczający 2 proc.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA