Polska wciąż jest w czołówce producentów jaj konsumpcyjnych
W 2016 roku Polska utrzymała pozycję w ścisłej czołówce unijnych producentów jaj konsumpcyjnych z wynikiem 9,1 miliarda stuk rocznie. Dynamika wzrostu wytwórczości była jednak niewielka i wyniosła zaledwie 0,3 proc.
Katarzyna Gawrońska, główny specjalista Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz przypomina jednak, że w 2015 r. przyrost produkcji także nie przekroczył 1 proc. Według wstępnych przewidywań w bieżącym roku ma pójść w górę o około 3 proc.
W Polsce produkcja drobiu rośnie najszybciej. Ceny będą spadać
Jaja konsumpcyjne stanowiły 85 proc. wszystkich kurzych wyprodukowanych w Polsce, pozostałe 15 proc. przypada na jaja wylęgowe.
Istotna część krajowej produkcji jest zagospodarowywana na rynkach UE i w państwach trzecich bowiem udział eksportu w wytwórczości wyniósł w 2016 r. około 45 proc. O wiele mniejsze znaczenie miał wywóz jaj w skorupkach, który w ujęciu ilościowym odpowiadał 3,5 proc.
Podobnie jak we wcześniejszych latach najwięcej jaj produkowano w Wielkopolsce i na Mazowszu. Podaż z ferm zarejestrowanych we wspomnianych regionach wyniosła odpowiednio: 3,5 mld i 1,3 mld sztuk.
Liczba jaj wyprodukowanych w województwie wielkopolskim miała 38,5 proc. udział w produkcji ogółem, a z mazowieckiego 14,3 proc.
Analizując dane GUS, poza wielkością wytwórczości w poszczególnych województwach, warto zwrócić uwagę na zmiany, które zaszły w skali roku.
Polska europejską potęgą w produkcji drobiu. Wygrywamy ceną
Przyrost produkcji nastąpił w Wielkopolsce (8,6 proc.) i Małopolsce (27 proc.). Podaż jaj z pozostałych wiodących w wytwórczości województw wyraźnie spadła: Mazowsze (16 proc.), Dolny Śląsk (21 proc.), Łódzkie (16 proc.).
Polska od kilku lat zaliczana jest do "7" największych producentów jaj konsumpcyjnych w UE. Przed nami są Holandia, Wielka Brytania, Hiszpania, Niemcy, Włochy i lider Francja.
Udział podaży jaj z polskich ferm w unijnej wytwórczości wynosi obecnie 8,5 proc. Według analiz ekspertów Komisji Europejskiej w 2016 r. produkcja we Wspólnocie wyniosła 108 mld sztuk, a w 2017 r. ma pójść w górę o kolejne 0,6 proc.
- Książki warte polecenia: Hodowla i chów gęsi |Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych