Polski drób nie zawiera antybiotyków i jest bezpieczny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-12-2015,8:10 Aktualizacja: 09-12-2015,23:45
A A A

Łukasz Dominiak, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa zapewnia, że polski drób jest bezpieczny. Dodał, że Polska jest dużym eksporterem tego mięsa, a jego spożycie rośnie.

Szef KRD mówił, że brak wiedzy konsumentów starają się wykorzystać niektórzy producenci. Odniósł się do praktyk stosowanych przez firmę "Farmio", która na opakowaniu sprzedawanych przez nią kurczaków umieszcza napis "bez antybiotyków". - To sugestia, że inne kurczaki mogą je zawierać. Takie postępowanie uderza w całą branżę drobiarską - ocenił Dominiak.

Jego zdaniem takie działania są nieuczciwą praktyką, która wprowadza konsumentów w błąd, dlatego KRD wystąpiła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zbadanie sprawy. - Polska eksportuje ok. 40 proc. produkowanego drobiu i wywóz rośnie. Nie można byłoby tego robić, gdyby w mięsie kurczaków znajdowały się antybiotyki - argumentował Dominiak.   

drób, produkcja, Farmio, Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza

Nieuczciwe praktyki w branży drobiarskiej. Sprawa w UOKiK

Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza złożyła do UOKIK zawiadomienie o podejrzeniu stosowania przez Farmio SA praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Dlaczego? Komunikaty wykorzystywane przez producenta sugerują, że...

Tezę, że polski drób jest bezpieczny potwierdzali obecni na debacie eksperci. - Rynek drobiowy jest tak zorganizowany, że trzeba się zastanowić, czy faszerowanie antybiotykami jest po pierwsze możliwe, ale też potrzebne - stosowanie ich nie jest uzasadnione. Technologie utrzymania ptaków nie zakładają na żadnym etapie procesu stosowania antybiotyków. To mit - mówił prof. Piotr Szeleszczuk, Krajowy Kierownik Specjalizacji Lekarzy Weterynarii w Zakresie Chorób Drobiu, pracownik naukowy SGGW.  

Dr Jacek Boruta, dyrektor Biura Pasz, Farmacji i Utylizacji Generalnego Inspektoratu Weterynarii podkreślił, że "mit antybiotyków" w hodowli drobiu obalają badania mięsa prowadzone na każdym etapie produkcji. Z badań przeprowadzonych przez Inspekcję Weterynaryjną wynika, że przypadki obecności antybiotyków w mięsie są incydentalne.

- W 2014 r. na 2 tys. przebadanych próbek mięsa kurczaków tylko dwie świadczyły o podwyższonej obecności antybiotyków, a na ponad 7 tys. próbek mięsa drobiowego ogólnie było ich 10. Mówimy o pojedynczych przypadkach, promilu, są to incydenty. Nie budujmy obrazu, że w Polsce stosuje się nadmierne ilości antybiotyków - uspokajał. Jak mówił, kontrole Inspekcji są niezapowiedziane, a kary, jakie grożą nieuczciwym hodowcom "odstraszające".

Leszek Lemke, technolog Bezpieczeństwa Żywności, Weterynarii oraz Przetwórstwa Mięsa Drobiowego Krajowej Rady Drobiarstwa podkreślił, że niezależnie od instytucji państwowych, sami producenci prowadzą takie badania, gdyż często wymagają tego odbiorcy.
Witold Choiński, Związek Polskie Mięso, konsumpcja mięsa

Polacy stawiają na wieprzowinę i drób

Statystyczny Polak zjada rocznie około 38 kilogramów wieprzowiny i około 25 kg drobiu - mówi Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso. Konsumpcja wołowiny jest niska i wynosi jedynie około 2 kg na osobę. Pod koniec lat 90....

- W drobiarstwie jest zasada pełnej identyfikacji produktu, która zaczyna się już w kurniku. Pozwala wskazać, z którego pochodzi dane mięso. W tych incydentalnych przypadkach wykrycia antybiotyków możemy szybko wycofać całą partię z rynku - zaznaczył.

Olesia Frączek, wiceprezes Federacji Konsumentów przyznała, że konsumentom brakuje rzetelnej informacji o jakości produkowanego w Polsce mięsa drobiowego. - W dobie konkurencji oznakowanie produktów pozostawia wiele do życzenia, szczególnie jeśli chodzi o reklamę. Konsumenci zadają pytania, na które nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć. Widzimy niewystarczającą ilość rzetelnej informacji - zaznaczyła Frączek.  

Na zarzuty KRD odpowiedział Andrzej Łęgosz, wiceprezes "Farmio". Jego zdaniem KRD "manipuluje faktami", a temat antybiotyków w drobiu został potraktowany nierzetelnie. Zapewnił, że firma współpracuje z Instytutem Weterynarii w Puławach i stosuje najbardziej czułe metody badawcze, które pozwalają wykryć, czy drób podczas całego okresu chowu dostawał antybiotyki czy nie.


AD VOCEM


Oświadczenie Farmio S.A. dotyczące nieprawdziwych informacji rozpowszechnianych przez Krajową Radę Drobiarstwa

W dniu 3 grudnia br. odbyła się debata pt. „Branża drobiarska w Polsce przeciw nieuczciwym praktykom rynkowym” zorganizowana przez Krajową Radę Drobiarstwa – Izbę Gospodarczą.
Podczas debaty zostały publicznie podane informacje mające na celu dyskredytację firmy Farmio S.A. oraz produktów sprzedawanych pod marką Farmio.
Jednocześnie przedstawione na konferencji informacje mogą wprowadzać w błąd konsumentów, pragnących kupić mięso drobiowe pozbawione obecności antybiotyków.

Zawartość antybiotyków w mięsie kurzym
Pragnąc sprostować informacje podane na debacie, oświadczamy, że nieprawdą jest, że nasza firma wprowadza klientów w błąd, umieszczając na produktach informacje wskazujące, że sprzedawane przez nas kurczaki pochodzą z hodowli wolnej od antybiotyków. W kurczakach sprzedawanych pod marką Farmio zawartość antybiotyków jest równa 0, co potwierdzają badania Państwowego Instytutu Weterynaryjnego.
Nie zgadzamy się z tezą KRD, że każde mięso drobiowe wyprodukowane w Polsce jest wolne od antybiotyków.
 
Antybiotyki stosowane są w hodowli zwierząt rzeźnych, w tym drobiu, powszechnie, a ich użycie rośnie. Z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że w Polsce w 2013 r. zużyto 562 ton antybiotyków – czyli o 8% więcej, niż rok wcześniej. Aż 67% zużywanych antybiotyków stanowią tetracykliny i penicyliny.

Jak pokazują dane European Medicines Agency w Polsce rośnie również sprzedaż (a przez to zużycie) antybiotyków w przeliczeniu na 1 kg masy ciała zwierząt, co oznacza większe zużycie po wyeliminowaniu efektu wzrostu produkcji. Polska w zużyciu antybiotyków na kilogram masy zwierząt plasuje się w czołówce państw UE. Niestety jesteśmy pod tym względem w grupie niewielu Państw, w którym zużycie antybiotyków wzrasta. W zdecydowanej większości Państw UE zużycie antybiotyków spada lub utrzymuje się na tym samym poziomie.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA