Padł nowy rekord Polski i Europy
Ze względu na niskie ceny żywca kurcząt rzeźnych od pół roku w szczególny sposób uwagę środowiska drobiarskiego przykuwają dane GUS o wylęgach piskląt brojlerów.
Dlaczego? Informacje te są rodzajem wskaźnika wyprzedzającego dla produkcji kurcząt rzeźnych i mięsa drobiowego.
Z ogłoszonych właśnie najnowszych danych statystycznych o liczbie wyprodukowanych piskląt wynika, że polscy drobiarze pobili nie tylko rekord naszego kraju, ale także Unii Europejskiej. W 2016 wyprodukowano w Polsce 1 mld 105 milionów piskląt brojlerów - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.
Ptasia grypa - 34. ognisko w Wielkopolsce
W sumie, w całym 2016 roku krajowa produkcja piskląt kurcząt rzeźnych była większa o ponad 76 mln sztuk od produkcji w roku 2015. Oznacza to wzrost o 7,41 proc.
- Spodziewamy się, że rekord 2016 r. może być trudny do pobicia. Naszym zdaniem w roku 2017 produkcja piskląt brojlerowskich powinna być na podobnym poziomie lub nawet nieco niższa niż w zeszłym roku. Jeśli ta prognoza się sprawdzi będzie to pierwsza taka sytuacja, pierwszy spadek, od 10 lat - mówi Mariusz Szymyślik, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.
Jego zdaniem, widać już pierwsze symptomy wyhamowania rynku. W grudniu zeszłego roku produkcja piskląt miała znacząco niższą dynamikę wzrostu niż w poprzednich miesiącach.
Podobne tendencje można było zauważyć w nakładach jaj wylęgowych, które rosły wolniej, niż średnio w ciągu roku, nie tylko grudniu, ale już w listopadzie.
- Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych | Hodowla i chów gęsi | Sygnały brojlerów