Główny Lekarz Weterynarii informuje o wystąpieniu trzydziestego czwartego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 u drobiu w Polsce. Jest to drugie ognisko tej choroby u drobiu w województwie wielkopolskim.
Główny Lekarz Weterynarii informuje o wystąpieniu kolejnego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu. Jak do tej pory w Polsce potwierdzono 34 ogniska ptasiej grypy u drobiu hodowlanego oraz 25 przypadków tej choroby u dzikiego ptactwa.
Trzydzieste czwarte ognisko wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywanych było 2377 sztuk gęsi i 15 kur, położonym w gminie Nowy Tomyśl, powiat nowotomyski, województwo wielkopolskie.
Wirus ptasiej grypy potwierdziły wyniki badań, otrzymane w dniu 27 stycznia 2017 r. z PIW-PIB w Puławach.
Hodowcy drobiu, którzy musieli wybić swoje stada oraz ci z gospodarstw znajdujących się w strefie objętej restrykcjami otrzymają odszkodowanie i rekompensaty. Na razie na pomoc przeznaczono 30 mln złotych, a wypłaty ruszą od 1 lutego -...
Jest to drugie ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu w województwie wielkopolskim.
Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.
Główny Lekarz Weterynarii przypomina o konieczności stosowania przepisów zawartych w obowiązującym od dnia 28 grudnia 2016 r. rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia środków związanych z występowaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U. 2016, poz. 2091).
Wśród działań zapobiegawczych jest:
-
zabezpieczenie budynków oraz paszy przed dostępem zwierząt dzikich,
-
nie karmienie drobiu na zewnątrz budynków,
-
stosowanie w gospodarstwie odzieży i obuwia ochronnego,
-
stosowanie mat dezynfekcyjnych w wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób,
Ponadto, hodowcy powinni poinformować odpowiednie osoby i instytucje w przypadku podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu.