Ogniska HPAI w centralnej Polsce

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-12-2021,8:30 Aktualizacja: 09-12-2021,7:06
A A A

Wysoce zjadliwa grypa ptaków podtypu H5N1 ponownie została wykryta w stadach drobiu domowego w województwie wielkopolskim. Nowe ogniska wybuchły także w województwie łódzkim.

Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 6 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce. 3 z nich wybuchło w Wielkopolsce, a 3 w Łódzkiem, w pobliżu granicy z woj. wielkopolskim.

Ogniska HPAI nr 2021/372 - 2021/377 zostały potwierdzone w dniach od 3 do 7 grudnia. Wszystkie znajdują się blisko siebie, choć terytorialnie występują w dwóch województwach.

  • GIW potwierdził 38 ognisk HPAI w okresie od 2 listopada do 7 grudnia
  • Najwięcej tj. 20 ognisk HPAI wybuchło w Wielkopolsce
  • W najnowszych 7 ogniskach znajdowało się 44 148 sztuk drobiu
  • Ogniska grypy ptaków są wywołane wariantem H5N1 wirusa HPAI
  • Wirusa H5N1 dostał się do Polski prawdopodobnie ze wschodu

ceny drobiu, żywiec drobiowy, indyki, kurczęta, tuszki, brojlery, eksport, import, Polska

Sprawdź ile płacą w krajowych skupach za żywiec drobiowy

Ceny w skupie drobiu pod koniec listopada uległy zmianom. Kaczki brojlery podrożały, kurczęta potaniały, a cena indyków pozostała bez zmian.    Na rynku krajowym w czwartym tygodniu listopada ceny monitorowanych przez Zintegrowany...

Ogniska HPAI wybuchają blisko siebie

Ognisko HPAI nr 2021/372 zostało stwierdzone 3 grudnia w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 3 007 kaczek rzeźnych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Bądków Pierwszy w gminie Przykona w powiecie tureckim w woj. wielkopolskim.

Ognisko HPAI nr 2021/373 zostało stwierdzone 6 grudnia w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 7 989 kaczek rzeźnych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Bądków Pierwszy w gminie Przykona w powiecie tureckim w woj. wielkopolskim.

Ognisko HPAI nr 2021/374 zostało stwierdzone 5 grudnia w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 14 452 kaczek hodowlanych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Zawady w gminie Opatówek w powiecie kaliskim w woj. wielkopolskim.

HPAI w Łódzkiem

Ognisko HPAI nr 2021/375 zostało stwierdzone 7 grudnia w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 6 000 kaczek rzeźnych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Ostrowsko w gminie Uniejów w powiecie poddębickim w woj. łódzkim.

Katarzyna Gawrońska, KIPDiP, produkcja jaj, klatkowy chów kur

Rośnie presja na likwidację klatkowego chowu kur. KIPDiP ma propozycje

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, zabrała głos w sprawie rosnącej presji na likwidację klatkowego chowu kur. Producenci doświadczają jej ze strony sieci handlu detalicznego oraz niektórych przedsiębiorstw spożywczych. Dobrostan...

Ognisko HPAI nr 2021/376 zostało stwierdzone 7 grudnia w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 4 200 kaczek rzeźnych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Ostrowsko w gminie Uniejów w powiecie poddębickim w woj. łódzkim.

Ognisko HPAI nr 2021/377 zostało stwierdzone 7 grudnia w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 8 500 gęsi rzeźnych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Człopy w gminie Uniejów w powiecie poddębickim w woj. łódzkim.

W gospodarstwach, w których stwierdzono ogniska HPAI, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację zwierząt, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Mapę obrazującą liczbę i rozmieszczenie ognisk grypy ptaków w Polsce można znaleźć TUTAJ

Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA