Małopolska wygrywa z ptasią grypą?
Walka z ptasią grypą wymaga żelaznej konsekwencji i respektowania wszelkich zaleceń lekarzy weterynarii. Tylko w ten sposób można ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, który w całym kraju doprowadził już do konieczności utylizacji kilku milionów sztuk drobiu.
Przestrzeganie zasad bioasekuracji procentuje. Dobrze widać to na przykładzie województwa małopolskiego, gdzie udało się już zlikwidować cztery z sześciu ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków.
Ptasia grypa szaleje, a on zakopał martwe kury na polu
Na tych obszarach nie obowiązuje już rozporządzenie wojewody o wprowadzeniu strefy zapowietrzenia i zagrożenia. Z wirusem ptaków walczy jeszcze Kraków i powiat myślenicki - informuje "Dziennik Polski".
- W Krakowie, poza chorym drobiem, mieliśmy zgłoszenia o dziesięciu martwych łabędziach zarażonych ptasią grypą. W tym wypadku nic nie można zrobić. Grypa ptactwa dzikiego nie wymaga działań administracyjnych - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Polskim" Agnieszka Szewczyk-Kuta, małopolski lekarz weterynarii.
Eksperci przyznają, że sprzymierzeńcem w walce z wirusem H5N8 jest pogoda. Im wyższa temperatura powietrza, tym krócej wirus będzie obecny w środowisku.
Kraków broni się przed ptasią grypą
- Przypominamy o stosowaniu odzieży ochronnej, gdyż wirus może przedostać się na zanieczyszczonym ptasimi odchodami sprzęcie, odzieży oraz butach. W tym okresie powinniśmy zwracać uwagę na to, co dzieje się zarówno w naszych jak i sąsiednich gospodarstwach, oraz zawsze w przypadku jakichkolwiek podejrzeń, kontaktować się z powiatowym lekarzem weterynarii - dodaje.
- Zalecenia KRD dla hodowców drobiu w celu ochrony ferm przed potencjalnym wniknięciem wirusa:
Ptasia grypa - 34. ognisko w Wielkopolsce
2. Kontrole osób przebywających na terenie obiektu. Bezwzględny zakaz wstępu osobom nieupoważnionym. Zaleca się nie dopuszczanie do obsługi fermy osób utrzymujących drób we własnym zakresie, oraz myśliwych - osób mających kontakt z dzikim ptactwem.
3. Przestrzeganie zasad higieny. Zachowanie zasad higieny oraz stosowanie odzieży ochronnej, zmienianej przed każdym kolejnym budynkiem. Wyłożenie mat dezynfekcyjnych i ich stałe nasączanie oraz odkażanie kół pojazdów wjeżdżających na teren gospodarstwa.
Wirus H5N8 dziesiątkuje dzikie ptaki
5. Stałe kontrole i kontakt z powiatowym lekarzem weterynarii. Należy regularnie prowadzić rejestr czynności oczyszczania, odkażania, dezynsekcji i deratyzacji. W przypadku zauważenia niepokojących objawów u drobiu należy niezwłoczne poinformować powiatowego lekarza weterynarii o wszelkich symptomach mogących świadczyć o wystąpieniu choroby na fermie: zwiększonej śmiertelności oraz niespecyficznych objawach takich jak apatia, zmniejszone pobieranie paszy i wody, biegunka czy spadek produkcyjności.
- Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych | Hodowla i chów gęsi | Sygnały brojlerów