Kurczęta coraz tańsze

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
09-08-2016,13:00 Aktualizacja: 09-08-2016,14:02
A A A

Sto kilogramów mięsa brojlerów kurcząt (tuszki patroszone 65 proc.) kosztowało średnio w lipcu w Unii Europejskiej 178,5 euro. To o 1,8 proc. mniej niż w czerwcu i o 7,3 proc. poniżej stawek sprzed roku.

Eksperci Komisji Europejskiej informują, że przez miesiąc ceny spadły w 19 państwach - przede wszystkim we Włoszech (17 proc.). W sześciu krajach kurczęta natomiast podrożały - najbardziej po raz kolejny w Portugalii (15 proc.) - informuje FAMMU/FAPA.  

drób, eksport drobiu, Agencja Rynku Rolnego,

Produkcja i eksport drobiu będą rosły

Eksperci Agencji Rynku Rolnego przewidują spory wzrost produkcji i przy tym większy eksport mięsa drobiowego w tym roku. Jak podaje ARR w okresie styczeń - maj 2016 roku skup żywca drobiowego był o 23 proc. większy niż przed rokiem, co świadczy o...

Notowania w Polsce wzrosły wobec czerwca o 0,5 proc. do 130,2 euro za 100 kilogramów i stanowiły 73 proc. średniej unijnej.

Najniższe ceny we Wspólnocie są od kwietnia w Irlandii (97 euro/100 kg - 54 proc. średniej). Najwięcej za kurczęta płacono z kolei tradycyjnie w Szwecji i Niemczech (ok. 266 euro/100 kg).

Kurczęta na rynku unijnym potaniały w tym roku z powodu niższych ceny pasz i wzrostu produkcji stymulowanego większą opłacalnością. W maju notowania nieznacznie wzrosły wobec kwietnia, lecz nadal były o 4-5 proc. niższe niż przed rokiem.

Według prognoz Komisji Europejskiej z lipca produkcja wewnętrzna brutto mięsa drobiu w UE w 2016 r. wzrośnie w skali roku o 2 proc. do ok. 14 mln ton. W pierwszych trzech miesiącach br. wytwórczość zwiększyły m.in. Polska (16 proc.), Włochy (6 proc.), Hiszpania (5 proc.), Holandia (5 proc.) i Wielka Brytania (3 proc.).

Stagnację zaobserwowano jedynie we Francji, jednak sytuacja może zmienić się w drugim półroczu ponieważ w połowie maja rozpoczęto odbudowę stad drobiu po działaniach zapobiegawczych wprowadzonych w związku z ptasią grypą.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA