Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje o pomoc dla drobiarzy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-03-2020,10:00 Aktualizacja: 14-03-2020,20:40
A A A

Krajowa Rada Izb Rolniczych zaapelowała do resortu rolnictwa o wsparcie dla producentów drobiu, którzy ponoszą straty z powodu wystąpienia w Polsce grypy ptaków.

W piśmie skierowanym do ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego, KRIR zwraca uwagę, że ptasia grypa powoduje ogromne straty dla producentów drobiu, wynikające z nakazów i zakazów służb weterynaryjnych.

grypa ptaków, drób, wirus grypy ptaków h5n8, kury nioski, wirus h5n8, kury, ognisko grypy ptaków

Kury nioski w 30. ognisku grypy ptaków w Polsce

Główny lekarz weterynarii wyznaczył 30. ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u drobiu w Polsce. Ognisko zostało wyznaczone przez GLW na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium...

Ponoszą je nie tylko fermy i gospodarstwa, w których potwierdzono ogniska choroby, ale też właściciele stad z obszaru zapowietrzonego i zagrożonego.

Izba zawraca uwagę, że na skutek choroby nastąpiły ograniczenia eksportowe, które spowodowały spadek cen żywca drobiowego i jaj w całym kraju.

"Wnioskujemy także o wystąpienie w tej sprawie do Komisji Europejskiej o zastosowanie nadzwyczajnych środków wsparcia rynku dla sektora drobiarskiego w Polsce. (...) Należy rozważyć również dofinansowanie z budżetu państwa ponoszonych kosztów bioasekuracji związanych z tą chorobą, podobną jak producentom trzody w przypadku ASF" - napisano w piśmie.

Ptasia grypa w Polsce wystąpiła pod koniec grudnia 2019 r. Dotychczas wykryto 33 ogniska tej choroby (30 w tym roku). Obecność wirusa stwierdzono w połowie województw w kraju.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA