Kolejne zakazy eksportowe dla polskiego drobiu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-01-2020,14:30 Aktualizacja: 30-01-2020,16:23
A A A

Drób i mięso drobiowe z Polski oraz poszczególnych regionów, w których występuje zjadliwa grypa ptaków, niemal w każdym tygodniu jest obejmowane nowymi zakazami eksportowymi.

Białoruska służba weterynaryjna od dnia 24 stycznia wprowadziła czasowe ograniczenia na wwóz do Republiki Białorusi z województwa wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego niektórych towarów z Polski.

Białoruś nie przyjmie żywego drobiu, jaj wylęgowych, dzikich, zoologicznych i cyrkowych zwierząt podatnych na zarażenie, mięsa drobiowego, jaj w proszku, melanżu, albuminy i innych produktów spożywczych przetwórstwa jaj kurzych.

Starym Widzimptasia grypa, wielkopolska, tomasz stube, powiat wolsztyński, Stary Widzim

Wirus wdarł się do czterech kurników

W Starym Widzimiu (pow. wolsztyński) wykryto 8. ognisko ptasiej grypy w regionie - poinformował Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zarażone stado liczy ok. 36 tys. sztuk drobiu. Wirusa H5N8 wykryto na fermie z czterema...

Zakazem wwozu objęte zostały także puch i pierze, trofea myśliwskie w tym dzikie ptactwo, pasze i dodatki paszowe z drobiu oraz pasze i dodatki paszowe pochodzenia roślinnego, z wyjątkiem przeznaczonych dla kotów i psów dodatków do karm oraz karm dla kotów i psów, poddanych obróbce termicznej.

Białoruska służba weterynaryjna poinformowała również, że jednocześnie wszystkie, wprowadzone wcześniej pozwolenia na wwóz ww. towarów na terytorium Republiki Białorusi z województwa wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego Rzeczypospolitej Polskiej, zostają odwołane.

Towary podlegające kontroli weterynaryjnej (nadzorowi) objęte wspomnianymi ograniczeniami, które wyjechały z województwa wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego do 23.01.2020 r. włącznie, przyjmowane są w trybie zwykłym.

ptasia grypa, rąbity, powiat iławski, ferma indyków

Ptasia grypa już jest w kolejnym województwie

W gospodarstwie w Rąbitach (pow. iławski) utrzymującym ponad 23.351 indyków, wykryto ognisko ptasiej grypy - podał Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. To pierwszy w br. przypadek choroby w regionie. Wystąpienie wysoce...

Podobny zakaz w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków służba weterynaryjna Republiki Białorusi wprowadziła również dla województwa lubelskiego.

24 stycznia służba weterynaryjna Kuby wprowadziła zakaz wwozu mięsa drobiowego i produktów mięsnych drobiowych z całego terytorium Polski.

27 stycznia Główny Inspektorat Weterynarii został poinformowany o wprowadzeniu przez służbę weterynaryjną Filipin zakazu eksportu ptactwa domowego i dzikiego oraz produktów z nich pozyskanych, w tym mięsa drobiowego i piskląt jednodniowych z całego terytorium Polski.

grypa ptaków, drób, wirus grypy ptaków h5n8, dzikie ptactwo, dzikie kaczki, Kaercher

Czyszczenie główną bronią w zapobieganiu grypie ptaków

Dotychczas przeciwko ptasiej grypie nie wynaleziono skutecznej szczepionki, którą można użyć w praktyce. Dlatego tak ważne jest zapobieganie poprzez wprowadzanie daleko idących środków ostrożności oraz przemyślane utrzymanie czystości...

Procedury importowe w odniesieniu do ww. produktów zostały wstrzymane ze skutkiem natychmiastowym. Przesyłki zawierające ww. towary, z wyjątkiem produktów poddanych obróbce termicznej, zostaną zatrzymane i skonfiskowane przez filipińską służbę w portach wejścia na rynek Filipin.

GIW poinformował, że mrożone mięso drobiowe z datą uboju lub przetwarzania 21 dni przed wybuchem ognisk HPAI, zostanie wpuszczone na rynek Filipin, zgodnie z wymogami kwarantanny.

W związku z potwierdzeniem ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w stadzie drobiu w powiecie legnickim w województwie dolnośląskim, władze Hongkongu od 23 stycznia wprowadziły tymczasowy zakaz importu z tego powiatu mięsa drobiowego (tusz, elementów, podrobów) oraz produktów drobiowych (w tym jaj) przeznaczonych do spożycia przez ludzi.



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA