Wirus wdarł się do czterech kurników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Szymon Kiepel PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-01-2020,8:05 Aktualizacja: 30-01-2020,8:43
A A A

W Starym Widzimiu (pow. wolsztyński) wykryto 8. ognisko ptasiej grypy w regionie - poinformował Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zarażone stado liczy ok. 36 tys. sztuk drobiu.

Wirusa H5N8 wykryto na fermie z czterema kurnikami, w których hodowanych jest łącznie ok. 36 tys. sztuk drobiu. Poprzednie ogniska choroby potwierdzono na fermach drobiu w powiatach ostrowskim (5 przypadków), szamotulskim (1) i kolskim (1).

ptasia grypa, rąbity, powiat iławski, ferma indyków

Ptasia grypa już jest w kolejnym województwie

W gospodarstwie w Rąbitach (pow. iławski) utrzymującym ponad 23.351 indyków, wykryto ognisko ptasiej grypy - podał Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. To pierwszy w br. przypadek choroby w regionie. Wystąpienie wysoce...

W powiecie wolsztyńskim zebrał się sztab kryzysowy. Wyznaczone zostały strefy zagrożenia - siedem kilometrów i zapowietrzenia - trzy kilometry.

Ptasia grypa to choroba wirusowa, stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków - zarówno dzikich, wolnożyjących, jak i dla drobiu hodowanego.

Hodowcom drobiu zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i stosowania odpowiednich środków bioasekuracji, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków, w tym m.in. zabezpieczenie paszy przed dostępem dzikich zwierząt, nie karmienie drobiu na zewnątrz budynków, w których zwierzęta są utrzymywane oraz stosowanie odzieży i obuwia ochronnego w gospodarstwie.

Hodowcy powinni informować też odpowiednie osoby i instytucje: lekarza weterynarii prywatnej praktyki, urzędowego lekarza weterynarii, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o wszystkich podejrzeniach wystąpienia choroby zakaźnej drobiu w ich fermach.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA