Czyszczenie główną bronią w zapobieganiu grypie ptaków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
25-01-2020,8:00 Aktualizacja: 22-01-2020,13:08
A A A

Dotychczas przeciwko ptasiej grypie nie wynaleziono skutecznej szczepionki, którą można użyć w praktyce. Dlatego tak ważne jest zapobieganie poprzez wprowadzanie daleko idących środków ostrożności oraz przemyślane utrzymanie czystości i dezynfekcji.

Grypa ptaków ponownie uderzyła w polski przemysł drobiarski. Jej ogniska w ostatnim czasie wykryto w kilku miejscach Polski.

Wysoce zjadliwa grypa ptaków jest zakaźną chorobą wirusową wywoływaną przez wirus typu A. Pierwotnym źródłem jej przenoszenia są dzikie ptaki, które przez odchody, wydzieliny, zgubione opierzenie lub bezpośredni kontakt mogą zarażać drób hodowlany.

Zagrożone są najbardziej popularne gatunki, tj. kury, kaczki, gęsi, indyki i perliczki. Zakażenie ptaków domowych i hodowlanych powoduje epidemie i wysoką śmiertelność, która może dochodzić do 100%.

grypa ptaków, drób, wirus grypy ptaków h5n8, dzikie ptactwo, dzikie kaczki

Pierwszy przypadek grypy ptaków w Niemczech

Grypa ptaków jest notowana nie tylko w Polsce. Jak informuje TVP 1 kolejne kraje zgłaszają przypadki tej choroby do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt. Wirus grypy ptaków o podtypie H5N8 został po raz pierwszy potwierdzony za...

Wirus może zostać przeniesiony do kurnika na różne sposoby, którym można zapobiegać dzięki starannemu zachowaniu higieny.

Największym nosicielem wirusa jest dzikie ptactwo. Zakażone osobniki mogą pozostawiać na fermie odchody, pióra, zakażone resztki pokarmu.

Kolejnym źródłem przenoszenia wirusa ptasiej grypy mogą być pojazdy dostawcze wjeżdżające na teren fermy.

Dodatkowe zagrożenie może pochodzić od ludzi. Każda osoba, która dostaje się na teren fermy, włącznie z samym właścicielem, członkami rodziny i pracownikami, może nawet nieświadomie przenieść wirusa ptasiej grypy np. na skórze, włosach lub na ubraniu i na butach.

Utrzymanie czystości i dezynfekcja to główne narzędzia walki z tą jednostką chorobową.

drób, dolnośląskie, ptasia grypa, grypa ptaków, H5N8

Ognisko ptasiej grypy w powiecie legnickim

W jednym z gospodarstw w miejscowości Strupice wykryto ognisko ptasiej grypy (H5N8). Stado drobiu zostało już zutylizowane. Wojewoda dolnośląski wydał rozporządzenie określające m.in. obszary zapowietrzone i zagrożone chorobą. Ptasia grypa nie...

Pracownicy fermy oprócz zastosowania osobistych środków ochrony biologicznej jak odzież ochronna, obuwie, rękawiczki, maseczki, muszą przestrzegać procedur związanych z poruszaniem się po obiekcie lub między obiektami ze szczególnym uwzględnieniem skrupulatnego mycia przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu.

Konieczne jest oddzielenie strefy zewnętrznej brudnej od strefy wewnętrznej czystej. Pomiędzy nimi należy ustawić śluzy zaopatrzone w sprzęt czyszczący i dezynfekujący.

Należy także za każdym razem dokładnie myć i dezynfekować kurniki między wymianą stada.

Czyszczenie jest najważniejszym aspektem związanym z higieną.

W przypadku samochodów wjeżdżających na teren gospodarstwa należy rozdzielić drogi wjazdowe i wyjazdowe. Użycie myjni do podwozi, bram i mat dezynfekcyjnych jest w takim przypadku o wiele bardziej efektywne.

ptasia grypa, służby weterynaryjne, wysoce patogenny wirus H5N8

Ptasia grypa wróciła po 3 latach

Ukraina i Czechy zgłosiły pojawienie się po trzech latach pierwszych przypadków wysoce patogennego wirusa ptasiej grypy H5N8. Z kolei na Słowacji wykryto jego drugi przypadek. Za naszą wschodnią granicą choroba pojawiła się na fermie na...

Myjnie do podwozi i bramy dezynfekcyjne powinny być zlokalizowane możliwie jak najdalej od obiektów inwentarskich.

Obszary pomiędzy budynkami powinny być czyszczone. Dzięki temu możemy ograniczyć pojawianie się na terenie gospodarstwa dzikiego ptactwo szukającego pożywienia.

Przed każdym punktem dostępu do obiektu powinny być ułożone maty dezynfekcyjne z regularnie wymienianym środkiem.

Nowoczesne kurniki są oddzielone od otaczającego obszaru za pomocą śluz dezynfekcyjnych. Każda osoba, która wchodzi do kurnika musi tam wziąć prysznic i zmienić odzież.

Proces czyszczenia stref wejściowych do kurnika musi być przeprowadzony najpierw w strefie czystej, a następnie brudnej. Skutecznym rozwiązaniem jest użycie parownicy i odkurzacza uniwersalnego.

Krajowa Rada Drobiarstwa, hodowla drobiu, budowa wolier, ptasia grypa

KRD apeluje do hodowców drobiu. Budujcie woliery

Krajowa Rada Drobiarstwa-Izba Gospodarcza wystosowała apel do hodowców utrzymujących gęsi lub drób typu użytkowego (ekologiczny, wolnowybiegowy) w kwestii przestrzegania zasad bioasekuracji. Jak podkreśla KRD-IG, w związku...

Do czyszczenia kurników łącznie z posadzkami, ścianami, sufitami, kojcami, grzędami, klatkami oraz instalacjami do karmienia i pojenia, dobrze sprawdzają się wysokociśnieniowe urządzenie myjące.

Gorąca woda pod ciśnieniem rozpuszcza i usuwa brud z zawartymi w nim wirusami i bakteriami znacznie lepiej niż zimna woda.

Wysoki stopień bioasekuracji zapewniają stacjonarne urządzenia myjące wysokociśnieniowe zainstalowane na stałe wewnątrz kurnika.

W przypadku korzystania z mobilnego urządzenia wysokociśnieniowego, które jest przemieszczane pomiędzy osobnymi budynkami kurników, powinno ono być trzymane na zewnątrz kurnika lub w osobnym pomieszczeniu.

Więcej informacji na temat czyszczenia i dezynfekcji kurników oraz zasad bioasekuracji znajdziesz TUTAJ.



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA