Jaja z wolnego wybiegu nie znikną ze sklepów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-03-2017,9:40 Aktualizacja: 21-03-2017,10:05
A A A

Dzisiaj upływa 12 tygodni od początku obowiązywania rozporządzenia ministra rolnictwa nakazującego trzymanie drobiu w odosobnieniu z powodu grypy ptaków.

Zgodnie z przepisami UE, od jutra nie będzie można oznaczać jako "wolnowybiegowych" jaj od kur, które przebywały w zamknięciu. Jaja z wolnego wybiegu nie znikną jednak ze sklepowych półek - zapewnia Krajowa Izby Producentów Drobiu i Pasz.

ptasia grypa, drób, walka z ptasią grypą, bioasekuracja, mazowsze, pułtusk

Ptasia grypa. Wymogi rosną, a wielu rolników i tak robi co chce

Wprowadzony zostanie nakaz zabezpieczenia słomy przez umieszczanie jej w budynkach, a na polach pod szczelnym przykryciem. Dojdzie też obowiązek jej odkażania. Czy kolejne wymogi związane ze zwalczaniem ptasiej grypy będą jednak przestrzegane?...

Większość polskich producentów jaj wolnowybiegowych wypuszcza kury na zewnątrz od kilkunastu dni, kiedy pojawiła się interpretacja przepisów rozporządzenia szefa resortu z 20 grudnia 2016 roku wydana przez Głównego Lekarza Weterynarii.

Zgodnie z tą wykładnią kury nioski oraz brojlery utrzymywane w wolnowybiegowym systemie chowu mogą znajdować się na zewnątrz pod warunkiem przebywania w wolierach lub miejscach zadaszonych, z ogrodzeniem sięgającym do krawędzi dachu.

Hodowcy, którzy nie wypuścili dotąd ptaków poza budynki - ze względu na brak stosownych instalacji zewnętrznych - uczynią to dziś, po zakończeniu prac pozwalających na spełnienie wymogów Głównego Lekarza Weterynarii.

- Konsumenci mogą być spokojni, jaja z wolnego wybiegu będą w ofercie handlowej - mówi Mariusz Szymyślik, dyrektor KIPDiP. Ekspert dodaje, że w razie wątpliwości sieci handlowych związanych z prawem do oznaczania jaj numerem 1 czyli kodem "wolnowybiegowym" wsparcie obiecało hodowcom ministerstwo, które potwierdzi stosowne uprawnienia hodowców.
drób, eksport drobiu, handel mięsem, ptasia grypa, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, mięso, handel mięsem

Sprzedaż polskiego drobiu rośnie. Mimo grypy ptaków

Eksport polskiego mięsa drobiowego w styczniu wzrósł w skali roku o 7,8 proc. i wyniósł prawie 78 tys. ton - wynika z najnowszych danych opublikowanych w Zintegrowanym Systemie Rolniczej Informacji Rynkowej. Zdaniem Krajowej Izby...

W Polsce jest około 37 milionów kur w rejestrowanych hodowlach. Niespełna milion jest utrzymywanych w wolnowybiegowych systemach chowu. Jaja z wolnego wybiegu cieszą się w naszym kraju rosnącą popularnością konsumentów. Jest to trend obserwowany w wielu państwach europejskich. W Wielkiej Brytanii aż połowa jaj dostępnych w sprzedaży to te z wolnego wybiegu.

- Wsparcie Głównego Lekarza Weterynarii oraz ministerstwa rolnictwa jest bardzo istotne. Nie chodzi tu tylko o interes producentów, ale także o przyszłość ważnego sektora polskiej gospodarki żywnościowej. Największe światowe sieci handlowe oraz sieci hotelowe zapowiedziały, że za kilka lat będą sprzedawały lub serwowały wyłącznie jaja alternatywne. Brak dbałości władz o producentów jaj mógłby spowodować, że w krótkim czasie ze znaczącego eksportera nasz kraj mógłby stać się dużym importerem - wyjaśnia na koniec Mariusz Szymyślik.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA