HPAI szybko szerzy się w Wielkopolsce

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
06-12-2021,18:15 Aktualizacja: 06-12-2021,18:29
A A A

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N1 od połowy listopada mocno szerzy się w województwie wielkopolskim. Z ostatnich 13 ognisk HPAI w Polsce, aż 12 wybuchło właśnie w tym województwie.

Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła kolejnych 7 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce. 6 z nich wybuchło w Wielkopolsce, gdzie od 2 listopada stwierdzono aż 17 zakażonych patogenem stad.

Ogniska HPAI nr 2021/365 - 2021/371 zostały potwierdzone w dniach od 28 listopada do 1 grudnia. Aż 6 z nich wybuchło w Wielkopolsce, w tym 1 w powiecie kaliskim, a 5 w powiecie tureckim.

grzebowisko martwych indyków, powiat siedlecki, grypa ptaków,

Nielegalne grzebowisko na fermie. Indyki trafiły też na mięso do kebabów

Prokuratura i służby weterynaryjne zajmują się aferą związaną z odkryciem na jednej z ferm w powiecie siedleckim (woj. mazowieckie). Było tam grzebowisko tysięcy padłych na ptasią grypę indyków. Zakażone ptaki trafiały też do ubojni i...

Ognisko HPAI nr 2021/365 zostało stwierdzone 28 listopada w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 24 108 indyków rzeźnych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Brynek w gminie Tworóg w powiecie tarnogórskim w woj. śląskim.

Ogniska HPAI w powiecie tureckim

Ognisko HPAI nr 2021/366 zostało stwierdzone 28 listopada w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 58 077 kaczek rzeźnych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Wichertów w gminie Przykona w powiecie tureckim w woj. wielkopolskim.

Ognisko HPAI nr 2021/367 zostało stwierdzone 1 grudnia w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 10 629 kaczek rzeźnych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Szulec w gminie Opatówek w powiecie kaliskim w woj. wielkopolskim.

Ognisko HPAI nr 2021/368 zostało stwierdzone 1 grudnia w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 27 207 kaczek rzeźnych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Wichertów w gminie Przykona w powiecie tureckim w woj. wielkopolskim.

cena drobiu, żywiec drobiowy, mięso,indyki, brojlery, spadek cen,

Odnotowano wzrosty cen w skupie drobiu

W trzecim tygodniu listopada odnotowano wzrost cen we wszystkich monitorowanych gatunkach drobiu. Największe podwyżki dotknęły kaczek brojlerów.    Krajowe zakłady mięsne objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej...

Ognisko HPAI nr 2021/369 zostało stwierdzone 1 grudnia w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 23 905 kaczek rzeźnych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Smulsko w gminie Przykona w powiecie tureckim w woj. wielkopolskim.

Ognisko HPAI nr 2021/370 zostało stwierdzone 1 grudnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 8 885 różnych gatunków zwierząt. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Wichertów w gminie Przykona w powiecie tureckim w woj. wielkopolskim.

Ognisko HPAI nr 2021/371 zostało stwierdzone 1 grudnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 11 039 różnych gatunków zwierząt. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Wichertów w gminie Przykona w powiecie tureckim w woj. wielkopolskim.

W gospodarstwach, w których stwierdzono ogniska HPAI, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację zwierząt, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Mapę obrazującą liczbę i rozmieszczenie ognisk grypy ptaków w Polsce można znaleźć TUTAJ

Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA