Grypa ptaków w Polsce to tylko kwestia czasu? Niepokojące dane

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
23-10-2018,19:35 Aktualizacja: 24-10-2018,8:03
A A A

Mamy kolejne potwierdzone przypadki zakażeń wirusem grypy ptaków na komercyjnych fermach drobiu w Unii Europejskiej w tegorocznym sezonie jesienno-zimowym. Problem nasila się szczególnie na Bałkanach.

- Sprawa dotyczy Bułgarii, która zgłosiła już kolejne ogniska HPAI w tym sezonie. 18 października służby administracyjne poinformowały, że na dwóch fermach drobiu w południowo-wschodniej Bułgarii, w wiosce Voyvodovo, niedaleko miasta Hascovo, wykryto wysoce patogennego wirusa. Zakażenie potwierdzono  w stadzie kaczek (16 tys. sztuk) i brojlerów kurzych (130 tys. sztuk) - mówi Katarzyna Gawrońska z Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

ptasia grypa, wirus H5N6, drób, migracje ptaków

Ptasia grypa jest już w Chinach, ale także w Europie

Ptaki jesienią migrują. Stwarza to bardzo duże zagrożenie rozprzestrzeniania się ptasiej grypy. Problem ten dotknął już hodowców drobiu w Chinach, gdzie rośnie liczba ognisk tej choroby. Ogniska ptasie grypy w całej Azji są notowane od kilku...

Podkreśla, że wcześniej Bułgarzy zgłosili wybuch grypy ptaków podtypu H5N8 w obwodzie Płowdiw; w gospodarstwie przyzagrodowym na początku tego miesiąca oraz na fermie drobiu pod koniec września.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz apeluje, aby polscy producenci drobiu zachowali szczególną ostrożność, ponieważ "nastał okres w roku o najwyższym ryzyku przedostania się wirusa na fermy, szczególnie te utrzymujące drób wodny i stada kur niosek mające dostęp do otwartej przestrzeni na wybiegu". 

Wszyscy hodowcy, w szczególności posiadający gospodarstwa położone w pobliżu zbiorników wodnych powinni stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa - informuje organizacja.

produkcja piskląt kurcząt rzeźnych, brojelry, mariusz szymyślik rynek drobiu, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

Kolejny drobiarski rekord pobity

Dobra koniunktura na rynku skupu kurcząt rzeźnych, która trwa już od kilku miesięcy spowodowała, że - zgodnie z najnowszymi danymi GUS – produkcja piskląt brojlerów kurzych w Polsce pobiła rekord wszech czasów. W sierpniu...

KIPDiP przypomina, że państwa członkowskie, w których wystąpi grypa ptaków wprowadzają odpowiednie środki kontrolne zgodnie z dyrektywą 2005/94/WE, między innymi, ustanawiają są  obszary zapowietrzone i zagrożone wokół dotkniętych chorobą gospodarstw drobiarskich.

Pozwala to uniknąć niepotrzebnych zakłóceń w handlu wewnątrz Unii Europesjkiej, a także wprowadzenia przez państwa trzecie nieuzasadnionych barier w handlu.

Zakres granic tych  obszarów publikowany jest i aktualizowany na bieżąco w decyzjach wykonawczych Komisji Europejskiej. Zasięg tych obszarów jest następujący: obszary zapowietrzone - o minimalnym promieniu 3 kilometrów wokół gospodarstwa; obszar zagrożony - o minimalnym promieniu 10 kilometrów wokół gospodarstwa (wraz z obszarem zapowietrzonym).

Na obszarach tych stosuje się środki określone w Dyrektywie  2005/94/WE, między innymi, ograniczenia w transporcie żywym drobiem, jajami wylęgowymi i produktami pochodzenia zwierzęcego.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA