Fipronil w polskich jajach? Badania zlecili przedsiębiorcy z Niemiec i Holandii

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
24-08-2017,18:35 Aktualizacja: 25-08-2017,9:44
A A A

Główny lekarz weterynarii informuje, że za pośrednictwem systemu RASFF polskiej stronie przekazano informacje m. in. na temat jaj pochodzących z polskich ferm, w których wykryto obecność fipronilu.

Inspekcja weterynaryjna podjęła natychmiastowe działania w celu weryfikacji tych informacji i ewentualnego podjęcia działań względem producentów jaj konsumpcyjnych.

Okazało się, że dołączone do powiadomień badania laboratoryjne stwierdzające obecność fipronilu w jajach i produktach jajecznych przekazane przez stronę niemiecką i holenderską zostały sfinansowane i wykonane na zlecenie przedsiębiorców działających na rynkach tych krajów. Nie były to badania urzędowe.

Fipronil, drób, mięso drobiowe, jaja

Fipronil w jajach i mięsie drobiowym. GLW wydał komunikat

Główny lekarz weterynarii wydał komunikat w sprawie obecności niedozwolonej substancji jaką jest fipronil w jajach i mięsie drobiowym pochodzącym z państw członkowskich Unii Europejskiej. "W dniu 21/07/2017 r., do Podpunktu Krajowego...

W związku z tym inspekcja weterynaryjna aby wykluczyć lub potwierdzić obecności fipronilu w polskich jajach za każdym razem po otrzymaniu takiej informacji przeprowadza szczegółowe kontrole na fermach pod kątem stosowania niedozwolonych preparatów i pobiera urzędowe próbki do badań w kierunku obecności niedozwolonych substancji.

Próbki sa kierowane do badań do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Do czasu otrzymania wyników badań zablokowana jest możliwość wprowadzania jaj konsumpcyjnych do obrotu.

GLW informuje, że na dzień 24 sierpnia urzędowe wyniki badań próbek pobranych na polskich fermach kur niosek towarowych są zgodne z obowiązującymi przepisami w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności i paszy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na ich powierzchni.

Pełną treść komunikatu głównego lekarza weterynarii w sprawie obecności niedozwolonej substancji - fipronil w jajach pochodzących z Polski można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA