Fipronil w jajach i mięsie drobiowym. GLW wydał komunikat

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
21-08-2017,16:30 Aktualizacja: 22-08-2017,8:53
A A A

Główny lekarz weterynarii wydał komunikat w sprawie obecności niedozwolonej substancji jaką jest fipronil w jajach i mięsie drobiowym pochodzącym z państw członkowskich Unii Europejskiej.

"W dniu 21/07/2017 r., do Podpunktu Krajowego Punktu Kontaktowego RASFF w Głównym Inspektoracie Weterynarii wpłynęło powiadomienie nr 2017.1065 wygenerowane przez władze Belgii w sprawie obecności niedozwolonej substancji fipronilu, której obecność stwierdzono w jajach konsumpcyjnych w Belgii" - czytamy w komunikacie.

Kurczaki skażone fipronilem mogły trafić do Polski

Drób skażony fipronilem mógł trafić do Polski; mięso jest zabezpieczone, trwają badania - poinformował w piątek PAP Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk. 11 sierpnia w unijnym Systemie Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej...

Jaja w Belgii były zanieczyszczone holenderskim produktem pod nazwą "Dega 16", który nie jest dopuszczony w Polsce. Używa się go do spryskiwania drobiu przeciw ektopasożytowi, ptaszyńcowi kurzemu (Dermanyssus gallinae).

Z informacji Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wynika, że w wykazie produktów biobójczych dopuszczonych do obrotu w naszym kraju znajduje się pięć produktów biobójczych zawierających fipronil. Nie są one jednak przeznaczone do stosowania u zwierząt, z których pozyskuje się żywność.

Pierwotne powiadomienie RASFF nie zawierało informacji o dystrybucji do Polski jaj, mięsa i produktów drobiowych zawierających fipronil.

Główny lekarz weterynarii polecił jednak terenowym organom inspekcji weterynaryjnej aby ta podczas rutynowych kontroli ferm drobiowych sprawdzała, czy w obiektach nielegalnie stosowane są preparaty biobójcze zawierające w swoim składzie fipronil.

drób, kury,  stosowanie formaldehydu w drobiarstwie, formaldehyd

Nie ma zgody na stosowanie formaldehydu w drobiarstwie

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie zgodzi się na stosowanie formaldehydu w drobiarstwie, gdyż jest to substancja szkodliwa dla zdrowia - powiedziała w środę PAP wiceminister rolnictwa Ewa Lech. Z wnioskiem o możliwość stosowania formaldehydu...

GLW polecił także zabezpieczenie i pobranie urzędowych prób z mięsa drobiowego pozyskanego z uboju 1 sierpnia w polskim zakładzie drobiarskim, do którego skierowano 4900 kur z fermy, na której stosowano preparat DEGA 16 zawierający fipronil.

Mięso pozyskane z partii ubojowej zostało zablokowane. Pobrano z niego próbki urzędowe do badań w kierunku obecności fipronilu.

"21 sierpnia z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego wpłynęły wyniki badań próbek pobranych w chłodni składowej. Był to wynik niezgodny czyli fipronil był obecny na poziomie 0,016 mg/kg" - czytamy w komunikacie.

Mięso drobiowe w którym został wykryty fipronil, decyzją administracyjną PLW w Gdańsku zostanie więc skierowane do utylizacji.

Pełna treść komunikatu głównego lekarza weterynarii w sprawie obecności niedozwolonej substancji - fipronil w jajach i mięsie drobiowym pochodzącym z państw członkowskich Unii Europejskiej można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA