Znaczenie pójła poporodowego. Porada od De Heus

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
16-09-2024,15:05 Aktualizacja: 16-09-2024,15:14
A A A

Pójło poporodowe nawadnia krowę, uzupełnia energię wykorzystaną w trakcie porodu oraz dostarcza składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Hodowcy bydła i producenci mleka szukają pomocy w rozwiązywaniu swoich codziennych problemów, kontaktując się z naszą redakcją lub publikując pytania w mediach społecznościowych.

W cyklu artykułów „Okiem doradcy” przedstawiciele firm wyjaśniają ich wątpliwości. W kolejnej odsłonie wybraliśmy głos producenta mleka dotyczący stosowania pójła poporodowego dla krów wieloródek i pierwiastek.

Wypas bydła, zdrowotność, wydajność, uszlachetnianie zboża, przeciwdziałanie kwasicy, wzrost pH zboża, alkalizacja,

Dzięki wypasowi poprawił zdrowotność stada

Od kiedy krowy wychodzą na pastwisko z możliwością powrotu do obory lekarz weterynarii rzadziej odwiedza stado. Hodowca zauważył również poprawę zdrowotności racic i wzrost produkcji mleka.    Jerzy Krzykała z Bukownicy w woj....

Dlaczego krowom należy podawać pójło poporodowe? Czy wieloródki i pierwiastki piją takie samo pójło w takiej samej ilości? Czy mogę przygotować je sam, czy lepiej korzystać z gotowych rozwiązań? – pyta nasz czytelnik.

O przedstawienie porady dla hodowcy poprosiliśmy m.in. doradcę z firmy De Heus Wiesława Płeckiego, kierownika produktów dla przeżuwaczy.

Organizm krowy po porodzie

Podczas wycielenia krowa traci ogromną ilość płynów. Jednocześnie poród wymaga od niej dużego nakładu energii, przez co jest wyczerpana.

Utrata płynów idzie w parze z utratą elektrolitów kluczowych dla poprawnego funkcjonowania organizmu, witamin oraz mikro- i makroelementów.

Skutkiem tych zmian może być spadek pobrania paszy, obniżenie wydajności mlecznej oraz wystąpienie zaburzeń, takich jak zaleganie poporodowe, zatrzymanie łożyska czy nawet ketoza.

Gwałtowne zwolnienie miejsca w jamie brzusznej po porodzie może spowodować także przemieszczenie trawieńca. Te stany są bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia krowy.

Rolniczy handel detaliczny, RHD, hodowla bydła, produkcja serów, przetwory mleczne, bydło mleczne,

Produkuje sery i sprzedaje je w ramach RHD

Poprawa rentowności gospodarstwa od samego początku była jego głównym celem. Dzięki produkcji serów i bezpośredniej sprzedaży w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD) Piotr Urtnowski, bo o nim mowa, zdobył pieniądze na...

Znaczenie pójła poporodowego

– Podanie pójła poporodowego w ilości minimum 20 litrów, bezpośrednio po wycieleniu, minimalizuje wystąpienie wskazanych niedoborów i zaburzeń – mówi Wiesław Płecki.

Pójło poporodowe nawadnia zwierzę w krótkim czasie, uzupełnia energię wykorzystaną w trakcie porodu oraz dostarcza składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Dobre jakościowo pójło ma działanie kompleksowe, a co za tym idzie, zawiera w składzie wszystkie elektrolity, witaminy oraz mikro- i makroelementy, których niedobory mógł wywołać poród.

Musi również zawierać odpowiednią dawkę energii, aby umożliwić krowie regenerację i zachęcić ją do szybszego pobierania paszy.

– Warto wykorzystać dostępne na rynku gotowe preparaty opracowane przez ekspertów żywieniowych, jak np. Bestermine Power Drink – mówi Wiesław Płecki dodając:

– Witaminy, elektrolity i pierwiastki śladowe zawarte w produkcie przywracają równowagę organizmu i minimalizują ryzyko wystąpienia zaburzeń metabolicznych. Z kolei zawarta w nim dekstroza utrzymuje pójło w homogennej konsystencji.

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" 

Nasz magazyn można zaprenumerować w tradycyjnej formie TUTAJ oraz w e-prenumeracie TUTAJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)



 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA