SM Bielmlek nadal szuka właściciela

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
16-03-2022,14:05 Aktualizacja: 18-03-2022,12:37
A A A

Spółdzielnia Mleczarska Bielmlek wciąż pozostaje bez właściciela. Syndyk masy upadłościowej już dwa razy nieskutecznie wystawiał należący do niej zakład na sprzedaż.

Spółdzielnia Mleczarska Bielmlek, która w marcu 2021 roku ogłosiła upadłość z powodu zadłużenia na kwotę około 250 mln złotych, została już dwukrotnie nieskutecznie wystawiona na sprzedaż.

Pierwszy raz przetarg na zakup SM Bielmlek został ogłoszony w listopadzie 2021 roku. Zakład wyceniono wówczas na 140 milionów złotych. Nie znaleźli się chętni do jego zakupu, choć w międzyczasie pojawiły się dwie zagraniczne firmy, które pojawiły się na miejscu i wykonały oględziny.

Cid Lines, konferencja dla hodowców bydła i producentów mleka, nowoczesne technologie,

O nowoczesnych trendach w hodowli bydła

Firma Cid Lines an Ecolab company zorganizowała spotkanie dla hodowców bydła i producentów mleka. Tematem wiodącym konferencji były nowoczesne trendy w hodowli bydła.    Hodowcy bydła, producenci mleka oraz osoby związane z...

Przy drugim przetargu wartość sprzedażowa w porównaniu do pierwotnej została obniżona o niemal 30 milionów zł i ustalona na 110.599.300,00 zł.

22 lutego syndyk masy upadłości Bielmleku Józef Gliński wystawił na sprzedaż w formie pisemnego przetargu zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP). Obejmowała ona zakład produkcji mleczarskiej znajdujący się w Bielsku Podlaskim.

W jego skład wchodzą nieruchomości o łącznej powierzchni 7,9237 ha wraz budynkami i budowlami, ruchomości stanowiące wyposażenie zakładu oraz wartości niematerialne i prawne (WNiP) w postaci znaków towarowych, domen internetowych i oprogramowania.

Pisemne oferty zakupu, zgodne z regulaminem przetargu, z uwagi na ograniczoną liczbę potencjalnych nabywców, były składane w dość krótkim czasie tj. od 22 lutego do 11 marca.

- Sam wysyłałem informacje oraz indywidualne zaproszenia do negocjacji skierowane do spółdzielni mleczarskich w całym kraju oraz największych zakładów w województwie podlaskim. One są naturalnymi nabywcami tego typu instalacji. Ogłoszenia o drugim przetargu ukazały się zarówno w prasie regionalnej, jak i ogólnopolskiej - mówi Józef Gliński.

e-krowa, weterynaria, dobrostan krów, bydło mleczne, krowy mleczne, lekarz weterynarii, gospodarstwo, kulawizny

Hodowco postaw na dobrostan

Hodowcy bydła i producenci mleka już po raz czwarty wzięli udział w konferencji z cyklu "Czas na współpracę" zorganizowaną przez stowarzyszenie "Weterynaria Hodowcom" ds. Promocji Zdrowia Bydła. Dobrostan zwierząt był...

Drugi przetarg niestety również nie przyniósł pozytywnego rezultatu. Jakie będą więc dalsze kroki?

- To rada wierzycieli podejmuje decyzje odnośnie sprzedaży. Zapewne czeka nas rozmowa. Będziemy dyskutować o tym, czy obniżamy cenę, czy wstrzymujemy sprzedaż, czy w dalszym ciągu poszukujemy nabywcy w aktualnej, czy to w ogóle jest realne itd. Do tego czasu mogę oferować zakład w cenie obowiązującej podczas drugiego przetargu. W międzyczasie będę również proponował jakieś rozwiązania dotyczące dalszej strategii - mówi Gliński.

Warto zaznaczyć, że nowy nabywca w oparciu o przepisy zawarte w prawie upadłościowym, przejmie tylko aktywa spółdzielni, bez jej zobowiązań.

Tartak już sprzedany

Ogłoszony został również drugi przetarg na sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci należącego do Bielmleku Zakładu Drzewnego w Hajnówce.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, skup mleka, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, mleko w UE

Wzrost skupu mleka był najniższy w historii

Meldunkowy skup mleka według danych Głównego Urzędu Statystycznego w styczniu 2022 roku wyniósł 1 052,1 mln litrów. Skup mleka w styczniu był o 5,4% większy od skupu odnotowanego w grudniu 2021 r. oraz o 3,5% niż w styczniu...

- Rozstrzygnięcie tego przetargu zakończyło się sukcesem. Została wybrana oferta i dzięki temu sprzedaż jednego z elementów masy upadłości Bielmleku w ciągu miesiąca, formalnie do 4 kwietnia, zostanie sfinalizowana. Teraz trzeba zgromadzić dokumenty i sporządzić u notariusza stosowną umowę - mówi Józef Gliński.

Syndyk zarejestrował dwie oferty i przyjął tę wyższą, która jak przyznaje, przekraczała minimalnie cenę wywoławczą. Wyniosła więc około 2 mln złotych. Złożyła ją firma z Hajnówki.

To nie było podpalenie

We wrześniu 2021 roku w budynku proszkowni należącym do SM Bielmlek wybuchł pożar. Okazuje się, że nie powstał on wskutek przestępstwa lub zaniedbania.

Biegli z dziedziny pożarnictwa określili jego przyczynę. Ogień został zaprószony przez zwarcie w instalacji elektrycznej. To z kolei nastąpiło prawdopodobnie z powodu przetarcia izolacji przewodu. Uszkodzenie to nie wynikało z błędów konstrukcyjnych i wykonawczych oraz w użytkowaniu. W związku z tym Prokuratura Rejonowa w Bielsku Podlaskim i umorzyła śledztwo w tej sprawie.

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)



 


 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA