Firma Cid Lines an Ecolab company zorganizowała spotkanie dla hodowców bydła i producentów mleka. Tematem wiodącym konferencji były nowoczesne trendy w hodowli bydła.
Hodowcy bydła i producenci mleka już po raz czwarty wzięli udział w konferencji z cyklu "Czas na współpracę" zorganizowaną przez stowarzyszenie "Weterynaria Hodowcom" ds. Promocji Zdrowia Bydła. Dobrostan zwierząt był...
Hodowcy bydła, producenci mleka oraz osoby związane z branżą spotkały się 10-11 marca w Mszczonowie w woj. mazowieckim. Odbyła się tam konferencja poświęcona nowoczesnym rozwiązaniom w hodowli bydła mlecznego.
Spotkanie rozpoczęła Urszula Teter z Cid Lines an Ecolab company, która przywitała przybyłych gości oraz przedstawiła prelegentów.
O narzędziach PFHBiPM i ich pomocy w efektywnym zarządzaniu stadem opowiedziała Aneta Neneman, Doradca Ogólny PFHBiPM. Zwróciła ona uwagę na badanie cielności z mleka krów, które opiera się na określeniu poziomu glikoprotein ciążowych. Analiza ta jest już możliwa w terminie 28 dniu po pokryciu oraz od 60 dnia po ostatnim wycieleniu.
Temat dotyczący przyspieszenia postępu genetycznego w stadzie krów mlecznych omówiła Izabela Mruk z firmy ABS. Ekspertka podkreśliła, że ocena genomowa buhajów umożliwia ostrą selekcję na bardzo wczesnym etapie życia i pozwala objąć oceną i selekcją dużo większą grupę zwierząt. Podkreśliła również, że stosowanie nasienia seksowanego poprawia intensywność selekcji prawie o 2,5 razy.
Zamontował dojarnię karuzelową wyposażoną w 36 stanowisk, dzięki której dój 160 krów zajmuje mu 70 minut. Jednak podstawową zaletą tego typu hali jest niemal nieograniczona możliwość zwiększania obsady krów. ...
W kolejnym wystąpieniu ekspert ds. żywienia bydła z firmy Grey Feed Rafał Szary opowiedział o zagrożeniu dla bydła mlecznego ze strony mikotoksyn. Podkreślił on, że wszystkie mikotoksyny wykazują działanie immunosupresyjne, a większość również rakotwórcze. Wnikają one do organizmu najczęściej wraz z pokarmem, ale mogą także przenikać przez skórę lub przedostawać się drogą wziewną.
Następnie o preparacie wiążącym mikotoksyny opowiedział Maciej Bendlewski z firmy JHJ Sp. z o.o., a o naturalnym sposobie dojenia krów Rutger Schut z Dairymaster. Ekspert zwrócił uwagę, że dzięki technologii oferowanej przez jego firmę możliwe jest uzyskanie lepszej kondycji strzyków, nie występuje problem ze spadaniem aparatów, przyśpiesza się dój o 1 minutę, a wydajność zwierząt wzrasta o 5%. Wyższa wydajność wynika z tego, że krowy wydajają się całkowicie przy ograniczonym stresie.
O tym jak wybrać najlepszą metodę zasuszania krów opowiedziała Sofie Piepers, Co-developer of U-Scan at MEX™. Podkreśliła ona, że wybór najbardziej odpowiedniej tuby dla krów w okresie zasuszenia powinien opierać się na wynikach posiewu bakteriologicznego wykonanego przed i po porodzie.
Meldunkowy skup mleka według danych Głównego Urzędu Statystycznego w styczniu 2022 roku wyniósł 1 052,1 mln litrów. Skup mleka w styczniu był o 5,4% większy od skupu odnotowanego w grudniu 2021 r. oraz o 3,5% niż w styczniu...
Zdrowotność racic omówił Karol Jaroch, korektor racic z firmy Trim Agro, a o nowoczesnych sposobach higieny racic opowiedziała Anna Słania-Słowińska z Cid Lines an Ecolab company oraz hodowca bydła Krzysztof Kosiński. Przedstawili oni produkt do higieny racic w formie piany, który zwalcza bakterie, wirusy i grzyby. Jednocześnie jest bezpieczny dla zwierząt, nie zawiera formaliny i metali ciężkich oraz działa w niskim stężeniu.
Na zakończenie spotkania Michał Skoczylas z Cid Lines an Ecolab company przedstawił wykład pt. „Propiolac Sil – innowacyjny zakiszacz”. Podkreślił, że różni się on od produktów konkurencyjnych tym, że jego składniki zostały podane mikrokapsułkowaniu.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Cid Lines an Ecolab company przy współpracy z Dairymaster, ABS, JHJ oraz PFHBiPM.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ