Hodowco postaw na dobrostan
Hodowcy bydła i producenci mleka już po raz czwarty wzięli udział w konferencji z cyklu "Czas na współpracę" zorganizowaną przez stowarzyszenie "Weterynaria Hodowcom" ds. Promocji Zdrowia Bydła.
Dobrostan zwierząt był tematem przewodnim spotkania. Odbyło się ono pod hasłem "Dobrostan zwierząt - nadzieje i dylematy współczesnego hodowcy bydła".
Dobrostan bydła przynosi korzyści, ale sporo kosztuje
Głównym prelegentem konferencji była dr Courtney Halbach, specjalistka ds. szkoleń w The Dairyland Initiative, programie realizowanym przez Uniwersytet Madison, School of Veterinary Medicine.
Dr Courtney Halbach przedstawiła m.in. zasady projektowania legowisk, części przepędowych, dostępu do stołu paszowego oraz systemu wentylacji. Omówiła wytyczne dla dobrostanu bydła mlecznego i różne metody zapobiegania kulawiznom, również z wykorzystaniem platformy internetowej.
Wśród wykładowców znaleźli się również hodowcy. O swojej produkcji opowiedział Adam Warnke, który od 2010 roku prowadzi własne gospodarstwo mleczne. Otrzymał on tytuł Wielkopolskiego Rolnika Roku 2020 oraz tytuł Najlepszego Gospodarstwa Rolnego w Polsce w plebiscycie Złotej Setki Wprost.
Adam Warnke jest jednym z większych dostawców czarnkowskiej spółdzielni mleczarskiej oraz jednym z pierwszych w kraju posiadaczy robota udojowego z modułem pomiaru progesteronu w mleku.
Swoje doświadczenia z produkcją mleka przedstawił również Bartosz Piszczek, będący współwłaścicielem i osobą zarządzającą największym stadem bydła mlecznego w gminie Złotów.
Wzrost skupu mleka był najniższy w historii
Jego gospodarstwo rodzinne do roku 1996 obejmowało obszar około 80 ha oraz posiadało stado 20 krów o wydajności 3500 litrów utrzymywanych w oborze uwiązowej. Obecnie rozrosło się ono do 240 sztuk bydła. 95 krów dojnych osiąga wydajność ponad 10 tys. litrów mleka w laktacji.
Hodowca w 2004 roku zakończył adaptację drewnianej stodoły do utrzymywania krów w systemie wolnostanowiskowym, z poczekalnią, halą udojową typu rybia ość 2×6 oraz pomieszczeniem porodowym. Krowy są utrzymywane w systemie bezściołowym, a ich odchody usuwają zgarniacze łańcuchowe.
W jego gospodarstwie znajdują się dwa zbiorniki na gnojowicę o łącznej pojemności 1600 metrów sześciennych. Ostatnia inwestycja z roku 2021 obejmowała wprowadzenie monitorowania stada.
Partnerami konferencji były firmy Allflex, Ceva, Bovi Vet ServiceDeLaval, Elanco, MSD, Vet Expert, Zoetis oraz Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Więcej informacji o konferencji znaleźć można na portalu ekrowa.pl
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)