Robot do doju, podgarnianie i mieszanie TMR-u oraz czyszczenie posadzki. Tak wygląda nowoczesna obora dla 70 krów dojnych, która od 2 lat funkcjonuje w Wielkopolsce.
Gospodarstwo rolne i 75 krów dojnych przejęła po ojcu w 2017 r. Zwierzęta są żywione jedną dawką, do której dodatkowo trafia 300 litrów wody. Katarzyna Bukowska z Dąbrowy Chełmińskiej w woj. kujawsko-pomorskim od trzech...
Adam Warnke z miejscowości Gajewo w woj. wielkopolskim przejął gospodarstwo rolne po ojcu w 2008 r.
Przeprowadził w nim liczne inwestycje i modernizacje. W 2018 r. postanowił wybudować nową oborę, która została wyposażona w roboty ułatwiające obsługę zwierząt.
Konstrukcja obory o długości 36 m i szerokości 24 m została wykonana przez firmę Wolf System Sp z o.o. w technologii stal i drewno klejone. Pod rusztową posadzką znajduje się betonowy zbiornik na gnojowicę o głębokości 2 m.
Zgarnianie nieczystości z posadzki odbywa się przy wykorzystaniu robota. Przemieszcza się on wzdłuż korytarzy i usuwa odchody za pomocą ramion wyposażonych w gumy.
W oborze zastosowano wentylację kurtynową, a mikroklimat jest regulowany za pomocą stacji pogodowej, która mierzy wilgotność i temperaturę wewnątrz budynku oraz temperaturę, opady i siłę wiatru na zewnątrz.
Budynek został także wyposażony w automatyczne oświetlenie typu LED. Dój krów odbywa się w robocie udojowym firmy DeLaval.
Automatycznie sterowane kurtyny, elektrycznie podnoszone bramy wjazdowe oraz przestronne kojce indywidualne z możliwością wysuwania przegród i łączenia cieląt w małe grupy. Tak wygląda nowy cielętnik, który został wybudowany w...
Obecnie obsługuje on 71 krów, które średnio korzystają z niego 2,5 razy na dobę. Według harmonogramu pierwiastki i wieloródki w pierwszych dniach laktacji mogą doić się co 5 godz., a krowy starsze i w późniejszym okresie laktacji co 6 godzi.
Zwierzęta po wejściu do robota mają dostęp do granulowanej paszy treściwej zawierającej 30 proc. białka. Dodatkowo wszystkie sztuki od wycielenia do 50. dnia laktacji dostają dziennie do 0,5 kg gliceryny.
Robot posiada piąty, dodatkowy kubek udojowy, który odpowiada za mycie, przedzdajanie i suszenie skóry strzyków.
Krowy są żywione dawką TMR, w skład której wchodzi kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka, śruta sojowa, koncentrat 30 proc., bufory (kwaśny węglan i kreda) witaminy oraz poekstrakcyjna śruta rzepakowa.
Zwierzęta dodatkowo mają dostęp do granulowanej paszy treściwej o zawartości 20 proc. białka w robocie lub w stacji paszowej. Wszystkie pasze wykorzystywane w żywieniu krów są wolne od GMO.
Za regularne podgarnianie dawki na stole paszowym odpowiada robot z bębnem ślimakowym. Urządzenie dzięki takiej budowie nie tylko podgarnia pasze pod pyski krów, ale jednocześnie miesza ją i napowietrza, co znacznie ogranicza jej zagrzewanie się oraz sortowanie poszczególnych składników TMR-u .
Hodowca w najbliższym czasie planuje zakup stacji odpajania cieląt oraz montaż instalacji fotowoltaicznej, która umożliwi obniżenie rachunków za prąd.