Automatycznie sterowane kurtyny, elektrycznie podnoszone bramy wjazdowe oraz przestronne kojce indywidualne z możliwością wysuwania przegród i łączenia cieląt w małe grupy. Tak wygląda nowy cielętnik, który został wybudowany w Polanowicach w woj. kujawsko-pomorskim.
Mleko w styczniu w Polsce, jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, kosztowało średnio 137,19 złotych za hektolitr. Tym samym jego cena była o 2,5% niższa niż w styczniu 2019 roku oraz o 1,8% niższa niż przed miesiącem. Najwyższą cenę...
Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice Sp. z o.o. zorganizowała 2 marca oficjalne otwarcie cielętnika.
Spotkanie rozpoczął i poprowadził Prezes Zarządu Marek Kościński, który przywitał przybyłych gości i przedstawił historię gospodarstwa.
Spółka powstała w 1993 r., a wcześniej funkcjonowała jako stacja hodowli roślin. Obecnie należy do niej 1309 ha ziemi, na której są uprawiane zboża, rzepak, kukurydza oraz od 3 lat soja.
Jej uprawa rozpoczęła się od powierzchni 4 ha, z których zebrano niemal 15 ton nasion soi.
Stado podstawowe liczy 530 krów dojnych, a łącznie w gospodarstwie znajduje się 1300-1350 sztuk bydła.
- Średnia wydajność krów wynosi 11,5 tys. litrów mleka, a dziennie od stada uzyskujemy 16-17 tys. litrów mleka - podkreślił Marek Kościński.
Nowy cielętnik o długości 35 m i szerokości 10 m został wyposażony w 70 kojców indywidualnych. Jego ściany zostały wykonane z żelbetu.
Katedra Żywienia, Biotechnologii Zwierząt i Rybactwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie proponuje hodowcom, firmom paszowym i lekarzom weterynarii nową usługę analityczną. Ma ona wpłynąć na profilaktykę hipokalcemii, jednej z najbardziej...
Dzięki temu uzyskuje się litą strukturę, która cechuje się zwiększoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Natomiast gładka powierzchnia ścian ułatwia mycie i dezynfekcję budynku.
Ściany boczne mają wysokość około 1,5 m, a powyżej znajduje się otwór wentylacyjny o szerokości 2 m.
Konstrukcję dachu stanowią stalowe dwuteowniki, a jego poszycie płyty warstwowe. Na szczycie zamontowano świetlik kalenicowy.
Cielętnik został wyposażony w system kurtyn wentylacyjnych, których położenie jest regulowane automatycznie na podstawie temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku oraz siły wiatru i kierunku opadów.
W budynku znajdują się kojce indywidualne ustawione w dwóch rzędach. Każdy z nich ma wymiar 1,7 m na 0,98 m.
Ściany boksów zostały wykonane z desek PCV, a perforowana podłoga z wytrzymałego tworzywa.
W przedniej części każdego kojca znajdują się dwa składane uchwyty na wiadro z wodą lub miskę z paszą treściwą oraz mocowanie na wiadro z mlekiem.
Przegrody boczne mogą być wysuwane, co umożliwia łączenie trzech sąsiadujących ze sobą boksów, w których pomieści się łącznie do 5 cieląt.
Łączny koszt inwestycji wraz ze zburzeniem starego cielętnika, wymianą gruntu na głębokość 1,5 m i budową nowego obiektu i wyposażeniem wyniósł około 1 mln złotych.