Produkcja mleka A2 może się opłacać
Selekcja genomowa umożliwia produkcję mleka dobrze przyswajalnego przez człowieka, które zawiera jedynie beta-kazeinę A2.
Mleko i jego przetwory są bogatym źródłem najlepiej przyswajalnego wapnia. Coraz więcej osób zmaga się jednak z nietolerancją surowca wyprodukowanego przez krowy. Główny problem w ostatnich latach stanowiła laktoza.
Cena mleka w październiku z kolejnym rekordem
W efekcie na rynku pojawił się enzym laktaza. Najnowszym trendem jest produkcja wyrobów z mleka A2, które charakteryzuje się obniżoną alergennością.
Produkcja mleka A2 nie jest kosztotwócza, wprost przeciwnie. Może się opłacać, co doskonale pokazuje przykład Ośrodka Hodowli Zarodowej Przerzeczyn-Zdrój Sp. z o.o.
Mleko A2 jest tam produkowane od 2019 r. Obecnie stado podstawowe należące do gospodarstwa liczy 370 krów hf odmiany czerwono-białej o średniej rzeczywistej wydajności na poziomie 11 500 kg mleka.
- Mleczarnia Danone sama się do nas zgłosiła w tej sprawie. Zostaliśmy przez nią wytypowani do produkcji mleka A2. W 2019 roku podjęliśmy pierwsze kroki. Wykonaliśmy badania genotypowe całego stada w kierunku potwierdzenia genotypu A2 po to, aby określić liczbę zwierząt mogących produkować taki surowiec. Były one finansowane przez mleczarnię. Ich wyniki pozytywnie nas zaskoczyły, ponieważ okazało się, że 30 procent posiada ten gen - mówi Jarosław Bereźnicki, prezes zarządu Ośrodka Hodowli Zarodowej Przerzeczyn Zdrój Sp. z o.o.
Buhaje, które poprawiają długowieczność
Grupa krów z genem A2
Kolejnym krokiem była zmiana organizacji produkcji. Po wykonaniu badań hodowcy wydzielili grupę krów posiadających gen A2, które zostały odseparowane od tych wytwarzających konwencjonalne mleko.
Następnie tak zorganizowali dój, aby pozyskiwany od nich surowiec trafiał do osobnego zbiornika, czyli był odpowiednio wyizolowany oraz zabezpieczony. Nie ma negatywnych skutków
- Utrzymanie krów posiadających gen A2A2 nie wymaga dodatkowych nakładów, a ich żywienie w niczym nie różni się od konwencjonalnych - zapewnia prezes OHZ Przerzeczyn-Zdrój.
Produkcja mleka A2 nie przynosi także żadnych negatywnych konsekwencji odnośnie średniej wydajności stada.
- Nie notujemy spadku produkcji mleka czy innego zaburzenia funkcjonowania krów, wprost przeciwnie. Po kilku latach naszych obserwacji widzimy, że grupa zwierząt z genem A2A2 charakteryzuje się wyższą odpornością na niektóre jednostki chorobowe, szczególnie na mastitis – mówi Jarosław Bereźnicki i dodaje:
Separat z gnojowicy na legowiskach
- Te krowy lepiej znoszą warunki sprzyjające powstawaniu tego schorzenia. Nie wiem, jak sytuacja wygląda w innych stadach, ale w naszym jest to zauważalne
Coraz więcej krów z genem A2A2
Hodowcy wciąż badają wszystkie nowo narodzone cielęta oraz jałowice.
- Chcemy wiedzieć, jakim materiałem genetycznym dysponujemy. Generalnie uważam, że każde stado posiada pewien potencjał. Póki co, wielu hodowców jednak nie wie, jaki odsetek ich krów jest gotowy do produkcji mleka A2. Dlatego genotypowanie to podstawa - mówi Bereźnicki.
Obecnie 37% stada produkuje mleko A2, a w przyszłości odsetek ten będzie jeszcze wyższy.
Produkcja serów w Polsce rośnie
- Jeśli chodzi o rasę holsztyńsko-fryzyjską odmianę RW, mamy mniejszy zasób materiału genetycznego w kwestii doboru buhajów, ale z roku na rok sytuacja jest coraz lepsza - mówi prezes OHZ Przerzeczyn-Zdrój.
Sprzedają mleko w wyższej cenie
- Różnica między mlekiem konwencjonalnym a A2 wynosi 20 groszy na korzyść tego drugiego. W naszym przypadku stawka była ustalana, gdy tradycyjny surowiec kosztował 1,7 złotego za litr. Obecnie jest on zdecydowanie droższy, podobnie jak mleko A2 - mówi Jarosław Bereźnicki i dodaje:
- Promujemy produkcję mleka A2 od kilku lat i widzimy tego efekty. Zauważam, że powoli inne duże mleczarnie w Polsce zaczynają wykazywać zainteresowanie pozyskiwaniem tego surowca.
Więcej informacji o produkcji mleka A2 oraz jego zaletach znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" nr 5/2022. ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)