Separat z gnojowicy na legowiskach
Separat z gnojowicy czyli jej frakcja stała oddzielona od płynnej, cieszy się dużą popularnością wśród hodowców bydła. Trafia on na legowiska i zastępuje na nich drogą słomę. Czy jest bezpieczny dla zdrowia wymion?
Gnojowica jest cennym nawozem naturalnym, który w ostatnim czasie z uwagi na wysokie ceny mineralnych, szczególnie zyskuje na wartości. W licznych gospodarstwach hodowcy wykorzystują ją również jako materiał przeznaczony do ścielenia rozdzielając z niej frakcję stałą i ciekłą.
Podwyżek cen mleka ciąg dalszy
Separat jest bezpieczny
Wielu hodowców wciąż ma wątpliwości, czy separat z gnojowicy jest bezpieczny dla zdrowia krów, zwłaszcza ich wymienia oraz racic.
W tym temacie przeprowadzono wiele badań, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Szwajcarii czy Czechach. Nie wykazały one większej ilości patogenów typu salmonella czy Escherichia Coli w tym materiale.
Badania na krowach pierwiastkach utrzymywanych na separacie charakteryzujących się wysoką wydajnością mleczną nie stwierdziły także pogorszenia jakości cytologicznej produkowanego przez nie surowca.
Badania pokazały za to, że pozytywnie wpływa on na komfort leżenia krów, ich czystość, a także obecność drobnoustrojów w mleku zbiorczym.
Separat z gnojowicy w praktyce
Hodowcy, którzy stosują separat podkreślają, że przy zachowaniu odpowiedniej higieny legowisk czyli dbałości o to, aby ich ściółka była sucha, wymiona i racice są czyste, a liczba komórek somatycznych w mleku jest na niskim poziomie, często poniżej 200 tys. na ml. Dzieje się tak w sytuacji, gdy odchody które dostają się na legowiska, są z nich zgarniane.
Produkują mleko z pomocą robotów
Zwierzęta utrzymywane na separacie nie mają także problemów z występowanie urazów skóry nóg oraz kontuzjami.
To, że separat z gnojowicy stanowi dla krów mlecznych dobre podłoże świadczy fakt, że zwierzęta chętnie leżą w wyścielonych nimi boksach, co jest najlepszym wyznacznikiem ich komfortu.
Inną zaletą tej ściółki jest jej plastyczność. Separat jest pulchny i łatwo przystosowuje się do kształtu ciała krów. W związku z tym na legowiskach często tworzą się muldy i nierówności, które należy wyrównywać.
Więcej informacji o separacie z gnojowicy oraz przegląd urządzeń wykorzystywanych do jego przygotowania znajdziesz w najnowszym wydaniu naszego magazynu "Hoduj z Głową Bydło" nr 5/2022. ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)