Buhaje, które poprawiają długowieczność
Żywienie, utrzymanie, dobrostan, status zdrowotny i w końcu, a może przede wszystkim, genetyka. Wszystkie te elementy wpływają na długowieczność krów.
Produkują mleko z pomocą robotów
Od czego zależy długowieczność krów i co ma na nią istotny wpływ?
Długowieczność to pożądana cecha, która bezpośrednio wpływa na życiową wydajność krów i opłacalność produkcji mleka. Z ekonomicznego punktu widzenia ma ona kluczowe znaczenie dla hodowców bydła.
Krowy mleczne osiągają maksimum wydajności produkcyjnej w wieku około pięciu lat. Niestety w Polsce średnia długość ich użytkowania nie przekracza 3 laktacji.
Jak możemy poprawić ten parametr u bydła? W najnowszym wydaniu naszego magazynu "Hoduj z Głową Bydło", który ukaże się wkrótce, mówią o tym przedstawiciele firm genetycznych.
W kontekście długowieczności ogromną rolę odgrywają cechy funkcjonalne i pokrojowe. Problemy z nogami, wymieniem lub płodnością są najczęstszymi przyczynami brakowania krów.
Eksperci zwracają także uwagę na takie elementy jak płodność i rozród, mocne i zdrowe nogi, prawidłowy odchów cieląt, jałówek i właściwe utrzymanie krów.
Sprzedają mleko i pierwiastki
Nie mniej ważne są uwarunkowania genetyczne, a więc wybór buhaja z wysokim wskaźnikiem długowieczności.
U buhajów ta cecha nabiera coraz większego znaczenia, ponieważ producenci poszukują samców dających produktywne, zdrowe i bezproblemowe krowy o jak najdłuższej żywotności.
Podczas doboru buhaja eksperci zwracają uwagę na takie cechy u rozpłodnika jak polepszenie budowy, jakość mleka, liczba komórek somatycznych, nogi i racice, łatwość porodów córek, inbred oraz odporność na mastitis.
Pamiętajmy jednak, że wartości uzyskiwane przez krowy, choć muszą mieć podłoże genetyczne, to jednak nie będą obserwowane, jeśli nie zapewnimy im właściwych warunków środowiskowych.
Pamiętajmy więc, że dobra genetyka to tylko część sukcesu, który określamy mianem długowieczności, ale bez niej trudno go osiągnąć.
Zachęcamy do lektury artykułu dotyczącego długowieczności krów, który wkrótce ukaże się w najnowszym wydaniu naszego magazynu "Hoduj z Głową Bydło" nr 6/2022. ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)