O takim gospodarstwie marzy każdy hodowca bydła mlecznego
Polska wieś dynamicznie się zmienia między innymi za sprawą odważnych rolników, którzy nie bacząc na trudności, inwestują w nowoczesne projekty. Jednym z pozytywnych przykładów jest gospodarstwo Leszka Duszaka ze wsi Ogródek na Mazowszu (gmina Grębków, powiat węgrowski).
Pan Leszek prowadzi wspólnie z żoną i synami znane w regionie gospodarstwo hodowlane. Z końcem czerwca krowy zostały wprowadzone do nowej obory, która robi wrażenie.
Jak uzyskać długowieczne krowy?
Nowa obora jest przeznaczona tylko na krowy dojne. - Nie mamy jeszcze takiego cielętnika jakbyśmy chcieli, ale niebawem to się zmieni - podkreśla gospodarz. - Są już wylane fundamenty, więc cielętnik na pewno powstanie.
Gospodarstwo liczy 360 hektarów. Cała produkcja roślinna przeznaczona jest na potrzeby hodowli. Siane są zboża, kukurydza i trawy. - Dokupujemy soję poekstrakcyjną, oczywiście non GMO. I śrutę rzepakową poekstrakcyjną też non GMO. Wszystko inne wystarcza nam ze swojego gospodarstwa. Mamy zapas na minimum 7 miesięcy - wyjaśnia Leszek Duszak.
- Nasza firma od początku brała udział w projektowaniu budynku oraz wyposażaniu go od gnojowicy poprzez klimat i zarządzanie ruchem krów, udojem i schładzaniem mleka - zaznacza Grzegorz Wronka, reprezentujący firmę GEA. - Całość zagospodarowania gnojowicy i zarządzanie klimatem w oborze również zostało zaprojektowane i wyposażone przez naszą firmę - dodaje.
Holenderski rząd chce, by krowy dostawały karmę obniżającą zawartość azotu
Zostały tu także zastosowane innowacyjne rozwiązania takie jak system zarządzania i wykrywania rui typu CowScout, czyli bezprzewodowa kontrola zwierząt online czy system zarządzania gnojowicą.
Konferencja "Wyzwania środowiskowe w rolnictwie"
Wizytacja gospodarstwa była możliwa dzięki międzynarodowej konferencji "Wyzwania środowiskowe w rolnictwie", którą w dniach 6-7 listopada zorganizowało Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oddział w Radomiu.
Projekt realizowany jest w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2018-2019 i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Mjanma zgłasza duży popyt dla produkty mleczne. To szansa na naszych firm
- Głównym celem wydarzenia było przekazanie wiedzy i informacji na temat wyzwań, wynikających ze Wspólnej Polityki Rolnej, a dotyczących wprowadzanych dyrektyw środowiskowych: programu azotanowego, dyrektywy NEC i BAT oraz zapobiegania emisji fosforu - mówi Mateusz Sękowski z Działu Rolnictwa Ekologicznego i Działań Rolno-Środowiskowo-Klimatycznych radomskiego CDR.
Pierwszego dnia uczestnicy konferencji, która odbyła się w Warszawie wysłuchali wykładów na temat realizacji dyrektyw prośrodowiskowych w sferze rolnictwa, modelu optymalnego nawożenia, gospodarski odpadami, kodeksu dobrych praktyk rolniczych, mających na celu ograniczenie emisji azotu, a także kontroli w zakresie ochrony środowiska, przeprowadzanych w gospodarstwach rolnych oraz wyzwań środowiskowych w perspektywie przyszłej WPR.
Goście zapoznali się także z irlandzkimi doświadczeniami we wdrażaniu dyrektywy NEC oraz ze stosowaniem dobrych praktyk w zakresie zrównoważonego nawożenia upraw w Niemczech.
Drugi dzień został poświęcony na prezentacja dobrych praktyk w gospodarstwie rolnym we wsi Ogródek.