O takim bydle marzy każdy hodowca
W dniach 30 czerwca-2 lipca w Sitnie koło Zamościa odbywała się XXXI Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych, zorganizowana przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.
- Wystawy odgrywają wielką rolę w rozwoju i hodowli zwierząt. Umożliwiają bowiem rolnikom zapoznanie się z osiągnięciami najlepszych, wymianę doświadczeń i stanowią formę popularyzacji nowoczesnych metod hodowli - mówiła komisarz wystawy Grażyna Różycka.
Bydło ma swoje... spa. Słucha muzyki i otrzymuje masaże
Na wystawie hodowcy zaprezentowali bydło mleczne i mięsne, konie, kozy, owce, króliki oraz drób użytkowy i ozdobny. Ze względu na trwającą walkę z ASF w tym roku nie można było wystawić świń.
Największym zainteresowaniem cieszyła się ocena bydła mlecznego. Hodowcy z całej Lubelszczyzny przywieźli 31 jałowic i 28 krów. Zwierzęta oceniał sędzia Mirosław Anaczkowski , a asystentem był Mieczysław Kopiczko.
Tytuł czempiona otrzymały:
- w klasie jałowic w wieku 12-13 miesięcy rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej – ABA Piotra Owczarskiego z Dębowierzchów (powiat Łuków)
-
w klasie jałowic w wieku 14-15 miesięcy rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej – RABA Magdaleny Węgorowskiej z Chomęcisk Dużych (powiat Zamość)
Oszukiwał rolników przy zakupie bydła. Akt oskarżenia już w sądzie
50 tysięcy złotych sięgają straty, jakie rolnicy z powiatu radomszczańskiego w Łódzkiem ponieśli w wyniku działalności nieuczciwego handlarza bydłem. Mężczyzna wpadł już w ręce policji i stanie przed sądem. O działalności oszusta mundurowi... - w klasie jałowic w wieku 16-17 miesięcy rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej – ADELA Magdaleny Węgorowskiej z Chomęcisk Dużych (powiat Zamość)
- w klasie jałowic w wieku 18-21 miesięcy rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej – MALINKA 77 Mateusza Mateńko z Fiukówki (powiat Łuków)
- w klasie krów w I laktacji rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czarno-białej – ASA Tadeusza Suchary z Chomęcisk Dużych (powiat Zamość)
- w klasie krów w II laktacji rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czarno-białej – ZIEMBA Marka Maziarczyka z Wierzby (powiat Zamość)
- w klasie krów w III i dalszych laktacjach rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czarno-białej – JAGODA 1 Marcina Kulikowskiego z Kosut (powiat Łuków)
- w klasie krów w różnych laktacjach rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czerwono białej – MALMA 47 z Agromariny z Kolonii Kulczyn (powiat Włodawa)
- w klasie krów rasy białogrzbietej – KOZYRKA 1 Sławomira Włodarczyka z Gołębia (powiat Puławy)
Najpiękniejsze bydło mleczne Pomorza i Kujaw
Wybór czempionów nie był łatwy ze względu na wyrównane stawki w klasach. Podsumowując sędzia Mirosław Anaczkiewicz podkreślił doskonały charakter mleczny wystawianych zarówno krów, jak i jałowic oraz ich profesjonalne przygotowanie. Zwrócił także uwagę na to, jak ważne jest prawidłowe oprowadzanie zwierząt, ponieważ "jeśli zwierzę jest super oprowadzane, to widzimy więcej zalet, a jeśli zwierzęta biegają po ringu to są one również ładne, ale pewne zalety są zatracane".
Warto zauważyć, że w Sitnie co roku prezentowana jest stawka krów rasy zachowczej - białogrzbietej - w tym roku było to 5 krów w dwóch odmianach czarno- białej i czerwono-białej. Po raz pierwszy krowę tej rasy pokazał na tutejszej wystawie prof. Zygmunt Litwińczuk. Program realizowany przez Akademię Rolniczą (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy) w Lublinie pozwolił uratować tą rasę, wcześniej uznaną za wymarłą. Obecnie ich liczbą dzięki staraniom pasjonatów z UP i hodowcom systematycznie wzrasta.
- Książki warte polecenia: Choroby bydła - podstawy diagnostyki i terapii