Producenci mleka i hodowcy bydła mlecznego spotkali się 13 września w woj. mazowieckim podczas VIII edycji Narodowego Dnia Mlecznej Farmy. Jedną z atrakcji było zwiedzanie obory należącej do Marcina Piotrowicza.
Narodowy Dzień Mlecznej Farmy obfitował w liczne atrakcje. Przybyli goście uczestniczyli w części teoretycznej, w prezentacji odmian kukurydzy i pokazie maszyn zielonkowych, a także w zwiedzaniu gospodarstwa rolnego utrzymującego bydło mleczne.
Meldunkowy skup mleka w lipcu 2023 roku, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, wyniósł 1 087,6 mln litrów. Był on o 1,2% większy od tego odnotowanego w czerwcu oraz 1,4% większy niż w lipcu 2022 r. Skup mleka w Polsce w...
VIII edycja Narodowego Dnia Mlecznej Farmy odbyła się 13 września w Leśniewie Górnym w woj. mazowieckim na terenie Gospodarstwa Rolnego Marcina Piotrowicza.
Spotkanie rozpoczęło się od części teoretycznej, podczas której prelegenci opowiadali o żywieniu bydła mlecznego, automatycznym doju i dobrostanie krów, użytkach zielonych oraz integracji w rolnictwie.
Temat dotyczący zarządzania krów przez żwacz przedstawiła dr Agnieszka Nowakowska – Jajor z firmy Agrifirm Polska. Ekspertka podkreśliła, że bakterie żyjące w żwaczu dostarczają przeżuwaczom nawet 80% białka drobnoustrojowego. Dlatego należy pamiętać, że żywiąc krowę żywimy drobnoustroje żyjące w żwaczu.
Temat dotyczący automatyzacji doju oraz dobrostanu i zdrowotności krów omówiła Paulina Kowalewska z DeLaval Polska. Jej zdaniem roboty dzięki stałej rutynie doju i przekazywaniu bieżących danych o stanie wymienia przyczyniają się do zwiększenia dobrostanu i zdrowotności krów.
Anna Cieślak z Timac Agro Polska opowiedziała o użytkach zielonych, a Sławomir Kaczor z Grupy Bizon o grupach producentów i integracji w rolnictwie.
Cena mleka W Polsce w lipcu spadła do poziomu 188,67 zł za hl i była o 2,5% niższa niż w czerwcu oraz o 19,3% rok do roku. Cena mleka w naszym kraju począwszy od stycznia, aż do czerwca, zmalała już o 21,2%. – Krajowy sektor mleczarski...
Podczas części praktycznej Piotr Bober z Bayer Sp. z o.o. przedstawił plan ochrony roślin oraz zaprezentował odmiany kukurydzy znajdujące się na poletkach demonstracyjnych. Z kolei Jerzy Malec z AgroSeed Sp. z o.o. opowiedział o odmianach kukurydzy na kiszonkę.
Na polach zaprezentowano również maszyny zielonkarskie podczas pracy w tym ciągnik Massey Ferguson 7S.180 z kosiarką czołową Massey Ferguson 316FQ i kosiarką tylną MF DM 287 ISL, ładowarkę kołową Giant G3500, zestaw koszący Samasz Giga Cut KDD 861 STH i KDF 341 S i zgrabiarkę karuzelową Krone Swadro TC1000.
Podczas pokazu można było zobaczyć również ciągnik John Deere 6155M z zgrabiarką Samasz MRG 2 – 900, zgrabiarkę Pottinger TOP 762C, prasoowijarkę McHale Fusion, przyczepę samozbierającą Strautmann Giga Vitesse 4001 i Pöttinger Jumbo 7450, a także siewniki pneumatyczne APV PS 200 M1.
Na zakończenie spotkania można było zwiedzić nowoczesną oborę wolnostanowiskową, która została wyposażona m.in. w dwa roboty DeLaval VMS 300 oraz robota do podgarniania paszy OptiDuo, a także bramki selekcyjne, automatyczne czochradła i sekcję zarządzania gnojowicą.
Organizatorem spotkania była firma InConventus Group, a jednym z patronów medialnych czasopismo Hoduj z Głową Bydło.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ