24 roboty udojowe DeLaval w jednym gospodarstwie
Krowy mleczne w największej na świecie fermie z dojem grupowym znajdującej się w Danii, są dojone w 24 robotach DeLaval VMS™ V310.
Produkcja i skup mleka w Polsce rośnie
Klaus Jakobsen, właściciel Lønholm Agro, posiada instalację do doju grupowego krów składającą się z 24 jednostek udojowych. Jego stado liczy 830 krów. W najbliższej przyszłości planuje je powiększyć do 1400 sztuk.
Elastyczna konfiguracja robotów udojowych umożliwia utrzymanie dotychczasowej rutyny żywieniowej i zarządzającej.
Rolnik dotychczas posiadał 650 krów i użytkował halę udojową 2x12.
– Przyjrzałem się różnym systemom udojowym, takim jak karuzela. W tym przypadku potrzebowałbym co najmniej trzech ludzi do wydojenia 1400 krów. Przy automatycznym wystarczy jedna osoba, co jest o wiele wygodniejsze w czasach, gdy nie można znaleźć pracowników – mówi Klaus Jakobsen.
Gdy krowy są dojone, pracownik może wykonywać inne prace, jak np. gromadzenie zwierząt w poczekalni, podgarnianie dawki na stole paszowym czy dbałość o czystość legowisk.
Za powrót krów do właściwej części obory odpowiadają bramki selekcyjne. Dzięki temu możliwe jest mieszanie grup technologicznych w poczekalni.
Kryzys na rynku mleka przybiera na sile
Koncepcja doju grupowego z wykorzystaniem VMS została wprowadzona w 2021 r.
– Mamy gospodarstwa z dojem grupowym VMS w kilku krajach Europy, a także w Azji i obu Amerykach. Obserwujemy stały wzrost zainteresowania naszych klientów takim rozwiązaniem – mówi Jonas Hällman, wiceprezes DeLaval na region EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka), dodając:
– Dój grupowy VMS jest elastyczny i można go łatwo skalować dla szerokiej gamy gospodarstw, w tym bardzo dużych. Ponadto wymaga niewielkiej liczby pracowników, co zmniejsza zależność od siły roboczej i powiązane z nią ograniczenia oraz koszty.
Tendencja do konsolidacji gospodarstw rolnych utrzymuje się na całym świecie. Zapotrzebowanie na wydajne rozwiązania w zakresie automatycznego doju wzrasta. Konfiguracja doju grupowego zapewnia jego automatyzację na dużą skalę.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)