Choroby racic z różnym nasileniem dotykają wszystkich stad bydła mlecznego. Jak zdiagnozować ich przyczyny i je wyeliminować pokazała ekspertka w tej dziedzinie Andrea Fiedler z Niemiec.
W gospodarstwie Hendripol Sp. z o.o. w miejscowości Kawęcin w woj. kujawsko-pomorskim 7 lipca odbyło się szkolenie zorganizowane przez firmę Cid-Lines.
Spotkanie poprowadziła dr med. vet. Andrea Fiedler z Niemiec specjalizująca się w leczeniu i zapobieganiu schorzeń racic.
Nowe stawki podatku VAT obowiązują od początku lipca bieżącego roku. Mogą one spowodować wyższe koszty produkcji mleka oraz być przyczyną wyłudzeń przy obrocie śruty sojowej. Nowelizacja ustawy o VAT obowiązuje od lipca 2020 r. i...
Ekspertka przeprowadziła audyt gospodarstwa i wskazała punkty, które wpływają na pogorszenie zdrowotności racic u bydła.
Audyt rozpoczął się od krótkiego wywiadu z właścicielem gospodarstwa, w celu uzyskania podstawowych informacji dotyczących stada.
Andrea Fiedler w swojej pracy wykorzystuje program zainstalowany w tablecie. Dzięki temu przeprowadzenie audytu zajmuje jej około 90 minut.
Po wprowadzeniu wszystkich danych są generowane czytelne wykresy, które przedstawiają stan faktyczny w oborze, wartości prawidłowe oraz średnie wartości z wszystkich skontrolowanych ferm.
Program automatycznie zaznacza wykrzyknikiem obszary, które zbyt mocno odbiegają od normy. Z kolei interpretacja problemu i komentarz należy do osoby prowadzącej audyt.
Specjalistka z Niemiec rozpoczyna audyt od oględzin stołu paszowego. Sprawdza czy dawka jest równomiernie zadana i dostępna dla wszystkich zwierząt.
Zwraca również uwagę na ustawienie zwierząt przy stole paszowym. Jeżeli krowy stoją pod kątem może to świadczyć o tym, że stół paszowy jest zbyt nisko umieszczony w stosunku do zwierząt.
- Sytuacja związana z pandemią spowodowała, że eksport został praktycznie wstrzymanym, a ceny skupu spadły średnio o 20% i były najniższe od 2015 roku - mówił Jacek Zarzecki, Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów...
Podczas audytu mierzone są także legowiska, których wielkość powinna być dopasowana do 25 proc. największych krów ze stada.
Ekspertka sprawdza również czy krowy mają ślady otarć na grzbiecie lub nogach oraz na podgardlu, co może świadczyć o złej wielkości legowisk, zbyt nisko zamontowanej rurze karkowej w boksie lub przy stole paszowym, a także za wysokiej przegrodzie oddzielającej stół paszowy od korytarza paszowego.
Kontroli poddaje również czystość zwierząt, stan racic, śliskość posadzki oraz ocenia lokomocję krów.
Andrea Fiedler zaleca, aby korekcja racic całego stada była wykonywana przynajmniej dwa razy do roku pod warunkiem, że widoczne przypadki kulawizn będą eliminowana na bieżąco.
Jeśli nie ma takiej możliwości korekcję stada należ przeprowadzać 3-4 razy w roku.
Zwróciła również uwagę, że bardzo popularnym schorzeniem racic jest Digital Dermatitis (DD) nazywany także chorobą Mortellaro.
Wielka Brytania negocjuje umowy o wolnym handlu z Nową Zelandią i Australią. Ich podpisanie może wywołać straty unijnych eksporterów mleka. Rząd Wielkiej Brytanii obiecuje swoim mieszkańcom, że w wyniku podpisania umów o...
W walce z DD pomaga zastosowanie kwasu salicylowego, a po ustąpieniu formy ostrej jest wskazana kąpiele racic wykonywane przynajmniej raz w tygodniu.
Jeżeli problem ten dotyczy także jałówek należy również wykonywać u nich kąpiele racic i systematycznie przeglądać stan racic w poskromie.
W celu ograniczania ryzyka przenoszenia choroby z krów na młodzież warto także zachować zasady wewnętrznej bioasekuracji, stosować dodatki mineralne do paszy oraz zbilansowaną dawkę dostosowaną do wieku jałówek.
Audyt zawsze kończy się przygotowanie protokołu i wskazaniem trzech rzeczy, które powinny być poprawione w wyznaczonym przez ekspertkę czasie.