Nowoczesne programy zarządzania stadem, systemy monitorujące zdrowie i płodność bydła, a także ekonomika produkcji. To główne tematy konferencji zorganizowanej dla hodowców bydła i producentów mleka.
Polskie mleczarstwo stoi przed dużymi wyzwaniami. Są one związane głównie z zapowiadanymi ograniczeniami dostaw prądu i gazu. Mogą one wpłynąć na redukcję produkcji artykułów mleczarskich. - Część spółdzielni mleczarskich może...
Firma WWS Partner pod koniec września zorganizowała dwudniowe szkolenie, którego głównym tematem były nowe technologie jako podstawowe narzędzia świadomego hodowcy. Pierwszego dnia odbyły się wykłady, a drugiego dnia część praktyczna w Gospodarstwie Rolnym Fortune w Cieszymowie w woj. pomorskim.
Konferencję rozpoczął Tomasz Tyszecki właściciel w WWS Partner. Podkreślił on, że w jego opinii pierwszym kamieniem milowym, który znacząco wpłynął na hodowlę bydła było wprowadzenie nasienia seksowanego do Polski, drugim automatyzacja doju przy użyciu robotów udojowych, a trzecim genomowanie potomstwa, co znacznie przyśpieszyło postęp hodowlany.
O złotych standardach zarządzania stadem krów mlecznych i ich wpływie na ekonomię produkcji opowiedział dr John Cook z WWS Global Dairy Solution z Wielkiej Brytanii.
Zwrócił on uwagę na właściwy odchów jałówek, których przyrosty dzienne powinny wynosić 0,7-0,9 kg. Ich pierwsza inseminacja powinna być przeprowadzona w momencie kiedy uzyskają one 55-60% masy ciała dorosłej krowy, a pierwsze wycielenie, gdy mają one 80-85% masy ciała dorosłej krowy.
Mleczarnie w Unii Europejskiej w pierwszym półroczu 2022 r. skupiły mniej mleka. Dostawy tego surowca zmniejszyły się o 77 tysięcy ton. Podaż mleka w UE-27 w czerwcu 2022 r., była niższa rok do roku o 0,6%. Dostawy surowca zmniejszyły się o...
Monitorowanie zdrowia i płodności stada za pomocą innowacyjnych rozwiązań omówił Marc van Mensvoort z Holandii, który opowiedział o systemie Cow Manager. System działa już w ponad 40 krajach i pomaga optymalizować przychody, zarządzać kosztami i jakością produkcji.
Składa się on z bezprzewodowych czujników montowanych na uszach krów, które monitorują w sposób ciągły zachowanie zwierząt. W skład systemu wchodzi również ruter, koordynator i komputer. W przypadku zwierząt wypasanych na pastwisku, gdzie nie ma dostępu do prądu można zastosować ruter solarny, dzięki czemu uzyskuje się stały monitoring płodności, zdrowia i żywienia stada.
Nowoczesne programy do zarządzania w stadzie krów mlecznych przedstawiła Bieke de Bruijn z Danii. Opowiedziała ona o systemie BoviSync, który umożliwia standaryzowanie informacji, gromadzenie danych oraz uzyskiwanie wiedzy dzięki tworzeniu i analizie interaktywnych raportów.
Na zakończenie sesji wykładowej o analizie potencjału genetycznego opowiedziała Rebekah Mast, World Wide Sires z USA, która połączyła się z uczestnikami spotkania za pomocą internetu.
Drugiego dnia odbyła się część praktyczna. Goście mogli zwiedzić Gospodarstwo Fortune w Cieszymowie i zapoznać się z praktycznym zastosowaniem nowoczesnych technologii.