Choroby racic mogą dotyczyć nawet 25% światowego pogłowia krów. Generują one duże straty, które wynikają ze spadku produkcji mleka, pogorszenia wyników rozrodu oraz zwiększonego ryzyka brakowania chorych krów.
Straty wywoływane przez choroby racic wynikają m.in. z mniejszej produkcji mleka, pogorszenia parametrów rozrodu oraz większego ryzyka eliminacji zwierząt ze stada. Problem ten może dotyczyć nawet 25% światowej populacji krów.
Dla hodowców i producentów bydła mięsnego mijający rok był bardzo dobry. Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego zauważa, że z tą opinią wiele osób może się nie zgodzić, ale...
Konferencja Nauka Praktyce odbyła się 1 grudnia w Sierpcu w woj. mazowieckim. Spotkanie zostało zorganizowane przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka i było sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka. Konferencję poprowadził Rafał Morawski z PFHBiPM.
Lekarze weterynarii Michał Hądzlik i Sławomir Koźmiński przedstawili temat dotyczący chorób racic i strat przez nie generowanych. Zwrócili oni uwagę, że kulawizny są w czołówce schorzeń, z którymi zmagają się hodowcy, a problem ten może dotyczyć nawet 25% światowej populacji krów.
Koszty kulawizny są ciężkie do oszacowania z uwagi na zbyt małą liczbę danych dotyczących przypadków klinicznych. Jednak w gospodarstwach, w których choroby racic są kontrolowane wzrost produkcji mleka na poziomie stada często przekracza 900 kg na krowę w laktacji.
Temat dotyczący zwiększenia opłacalności produkcji przez wczesne wykrywanie kulawizny omówił Grzegorz Jeleniewski z Zinpro Corporation. Ekspert przedstawił pięciostopniową metodę oceny zdrowia racic.
Zwrócił on szczególną uwagę na ocenę oznaczaną cyfrą 3, która dotyczy umiarkowanej kulawizny. Krowy te cechują się obniżeniem produkcji o 4%, a po upływie 30 dni 4 razy częściej otrzymują ocenę gorszą (4 lub 5) niż 2. Pogorszenie stanu zdrowia ich racic wynika głównie z tego, że hodowcy w porę nie zauważają problemu z kulawizną i dlatego nie podejmują odpowiedniej interwencji.
Ceny w skupie bydła w czwartym tygodniu listopada ponownie spadły. Największe zmiany odnotowano w kategorii bydła w wieku 8-12 miesięcy, którego ceny spadły o ponad 8%. Dostawcy w dniach od 20 do 26 listopada za bydło ogółem...
O sygnałach racic opowiedziała dr Katarzyna Rzewuska i Aneta Neneman z PFHBiPM. Ekspertki zwróciły uwagę, że powszechnym problemem u krów mlecznych są wrzody podeszwy. Ryzyko ich powstania zwiększa się w okresie zasuszenia, co wynika z większej masy ciała zwierząt.
Więcej wrzodów odnotowuje się również w okresie okołoporodowym w związku ze zmianami hormonalnymi oraz w okresie wczesnej laktacji, kiedy to wraz z utratą masy ciała zmniejsza się w racicach warstwa tkanki tłuszczowej, która stanowi element amortyzacji.
Na zakończenie części wykładowej Bartosz Bociański z Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Otylin opowiedział o rozwiązaniach wspomagających zdrowie racic w stadzie. Jednym ze sposobów ograniczających liczbę przypadków choroby linii białej jest nacinanie posadzek zarówno szczelinowych jak i pełnych, co zapewnia lepsze podparcie dla racic.
Więcej informacji na temat konferencji Nauka Praktyce znajdziesz w kolejnym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Bydło" (1/2024) ZAPRENUMERUJ