Nabiał coraz tańszy, ale popyt będzie rosnąć

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
05-05-2016,8:05 Aktualizacja: 05-05-2016,8:10
A A A

W marcu br. ceny detaliczne mleka, serów i jaj były przeciętnie o 3,3 proc. niższe niż w marcu 2015 r. Aż o 5,1 proc. mniej konsumenci płacili za sery dojrzewające i topione, o 4,7 proc. tańsze było mleko. Ceny jaj obniżyły się o 2,4 proc.

W mniejszym stopniu, o 1,8 proc. potaniały jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne - wynika z analiz Banku BGŻ BNP Paribas na podstawie danych GUS.

Największy spadek odnotował ser dojrzewający, którego cena była o 12 proc. niższa niż przed rokiem. Porównując do marca 2014 r. ta obniżka wyniosła aż 25 proc. Masło potaniało o 8,9 proc.

cena mleka, mleko, krowy mleczne, mleczarnia

Mleko w Unii Europejskiej jest coraz tańsze

Mleko w krajach UE tanieje. Jak wynika z informacji brytyjskiej organizacji producentów mleka AHDB Dairy w lutym bieżącego roku na podstawie danych zebranych ze wszystkich państw członkowskich Wspólnoty średnio wyniosła ona 29,34 Euro...
Znaczące obniżki widoczne są też w przypadku mleka spożywczego o zawartości tłuszczu 2-2,5 proc, które kosztuje o około 6,8 proc. mniej niż przed rokiem.

Nieco tańsza - o 2,4 proc. jest śmietana o zawartości tłuszczu 18 proc. Mniej kosztowały również sery twarogowe półtłuste, zanotowały spadek cen o 0,8 proc. Tak niewielka obniżka cen serów twarogowych może być związania z dużym wzrostem ich eksportu na rynek innych krajów członkowskich, gdzie cieszą się one coraz większą popularnością.

- Spadki cen detalicznych produktów mleczarskich dotyczyły większości krajów Unii Europejskiej. Według danych Eurostat, w UE w marcu br. za mleko, sery i jaja konsumenci płacili przeciętnie o 2,5 proc. mniej niż przed rokiem. Największy spadek cen nabiału odnotowano w Czechach, gdzie obniżyły się one w ciągu roku o 11,4 proc. - mówi Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych BGŻ BNP Paribas.

rynek mleka, skup mleka, ceny mleka, eksport mleka, produkty mleczarskie

Skup mleka ciągle idzie w górę, a ceny lecą w dół

Skup surowca do zakładów mleczarskich w pierwszym kwartale bieżącego roku wyniósł 2,66 mld litrów i w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem zwiększył się o 9,8 proc. Tak wynika z najnowszych danych...
- W Rumunii nabiał potaniał o 10,8 proc., podobnie na Słowacji o 7,2 proc. i na Węgrzech 6,0 proc. Jedynie w dwóch krajach UE - w Belgii i na Malcie - ceny detaliczne serów, mleka i jaj w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły, odpowiednio o 1,3 proc. i 0,1 proc. - dodaje Wyrzykowski.

Niższe ceny produktów mleczarskich mogą przyczynić się do wzrostu spożycia tych wyrobów w Polsce. Z danych prezentowanych w raporcie "Zmiany preferencji Polaków w zakresie konsumpcji żywności" przygotowanym przez BGŻ BNP Paribas wynika, że popyt na produkty mleczarskie w Polsce do 2020 roku zwiększy się o ok. 5 proc.

W kwietniu minął rok, kiedy w krajach Unii Europejskiej zostały zniesione ograniczenia dotyczące produkcji mleka. W tym czasie w Polsce skup mleka zwiększył się o 5,2 proc. do 10,8 mld l, co oznacza że do przetwórstwa trafiło o 530 mln litrów mleka więcej, niż to miało miejsce w ostatnich 12 miesiącach obowiązywania kwot na produkcję mleka.

mleko, bydło mleczne, śruta sojowa, krowy

Produkują mleko bez dodatku śruty sojowej

Krowy mleczne w stadzie należącym do Ewy Rychły z miejscowości Poniszowice w woj. śląskim nie otrzymują w paszy ani grama śruty sojowej. Mimo to ich wydajność w ubiegłym roku wyniosła 10465 kg mleka o zawartości białka na poziomie 3,16 oraz...
W większości innych państw członkowskich również odnotowano wzrost dostaw mleka do mleczarń, np. w Irlandii wzrosły one o ponad 15 proc.

Znacznie większa podaż mleka na rynku unijnym, a także wzrost produkcji mleka w innych regionach świata, w połączeniu z mniejszymi zakupami produktów mleczarskich ze strony Chin oraz rosyjskim embargiem na produkty mleczarskie, doprowadziły do znaczącego spadku cen mleka i produktów mleczarskich na świecie i w Polsce.

W marcu br. producenci mleka w Polsce za litr mleka dostarczonego do mleczarni otrzymywali przeciętnie 1,06 zł czyli o 12,5 proc. mniej niż rok temu i aż o 30 proc. mniej niż w marcu 2014 r.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA