Na rynku mleka dzieje się coraz gorzej. Wbrew prognozom

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-04-2018,10:20 Aktualizacja: 05-04-2018,10:38
A A A

Pogarsza się koniunktura na rynku mleka, ceny spadają. Zmniejszył się popyt na produkty mleczne na rynku chińskim, produkcję zwiększyły Nowa Zelandia i USA. Polskie produkty coraz trudniej sprzedać poza UE - mówi Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka.

- Na rynku mleka zaczyna się dziać coraz gorzej. A jeszcze pod koniec ubiegłego roku prognozy wskazywały, że dobra tendencja wzrostowa utrzyma się w obszarze cen, jak i sprzedaży - powiedziała Maliszewska.

cena mleka, skup mleka, bydło mleczne, producenci mleka

Mleko w lutym tańsze niż w styczniu, ale droższe niż przed rokiem

Producenci mleka w Polsce w lutym otrzymywali za swój surowiec średnio 1,35 zł za litr mleka. To mniej niż przed miesiącem, kiedy to według notowań Komisji Europejskiej cena wynosiła średnio 34,03 euro/100 kg mleka tj. ok. 1,41 zł/kg. Cena...

Najwięcej obaw związanych jest z decyzją KE w sprawie zapasów interwencyjnych mleka w proszku. Jak zauważyła dyrektor, producenci czekają, co w tej sprawie zrobi Bruksela, ale na razie nie ma sygnałów, że mleko będzie nadal przechowywane ani też, że zapasy zostaną w jakiś sposób upłynnione.

Rezerwy zostały zgromadzone w poprzednich latach, w formie interwencji na rynku mleka, ze względu na załamanie się rynku po zniesieniu limitów produkcji mleka od maja 2014 roku. KE w ramach interwencji skupiła 380 tys. ton mleka w proszku. Gdyby mleko to zostało sprzedane w krajach UE, zdestabilizowałoby to unijny rynek mleka.

- Optujemy, by przeznaczyć mleko na skarmianie zwierząt, cele kosmetyczne lub też by je przeznaczyć na pomoc humanitarną dla krajów afrykańskich, tak by towar całkowicie zniknął z europejskiego rynku - powiedziała Maliszewska.

Kolejnym czynnikiem pogorszenia koniunktury jest załamanie się popytu na rynku chińskim, tam trudniej jest lokować produkty z Polski, tym bardziej, że produkcję mleka zwiększyła Nowa Zelandia i Stany Zjednoczone. 

ketoza, jakość mleka, bydło mleczne, LKS

O zdrowiu krów i jakości mleka dyskutowano w Minikowie

Ketoza, jej przyczyny, objawy i sposoby zapobiegania tej chorobie oraz program kontroli jakości mleka, to główne tematy konferencji zorganizowanej dla hodowców bydła mlecznego.   Zdrowie krów a jakość mleka, to hasło...

Dodała, że spadły też ceny masła, m.in. ze względu na to, że część producentów, widząc w tym dobry interes, w ubiegłym roku zwiększyła jego produkcję.

Zdaniem dyrektora PIM 2018 r. będzie trudny dla mleczarstwa także dlatego, że nie wiadomo, jak będzie wyglądał Brexit. Prawdopodobnie KE będzie musiała zaproponować nowy pakiet pomocowy dla producentów mleka.

Według Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) Polska branża mleczarska w 2017 r. odnotowała rekordowo wysokie przychody z eksportu produktów.

Wywóz artykułów w ujęciu wartościowym wzrósł do 2,1 mld euro, o blisko 32 proc. wyższego niż w 2016 r.  

W przeliczeniu na ekwiwalent mleka surowego eksport asortymentu był o około 4 proc. większy niż w 2016 r. i osiągnął poziom 4,1 mln ton.

masło, cena masła, mleko, cena mleka

Masło znów w cenie, a mleka będzie brakować

Popyt na masło rośnie a razem z nim cena tego surowca. Wpływają na to mniejsza produkcja w Nowej Zelandii oraz większe zapotrzebowanie ze strony Chin. Zapotrzebowanie na masło wpłynie również na dobrą sytuację na rynku mleka. Ta zdaniem...

Od akcesji Polski do Unii Europejskiej głównym rynkiem zbytu polskich produktów mlecznych są kraje unijne. W 2017 r. ich udział w wartości naszego wywozu wyniósł ponad 76 proc. Jednocześnie wpływy uzyskane z wysyłek do UE były o 34 proc. wyższe niż w 2016 r. i wyniosły 1,6 mld euro. Głównymi odbiorcami były: Niemcy (22 proc. wartości), Holandia (8 proc.), Czechy (7 proc.), Wielka Brytania i Włochy (po 5 proc.).

W 2017 r. saldo wymiany handlowej produktami mlecznymi wyniosło 2,3 mln ton oraz 1,1 mld euro i było większe niż w rok wcześniej odpowiednio o około 10 proc. i 64 proc.

Wywóz masła w 2017 r. był o 26 proc. większy niż rok wcześniej i wyniósł 57 tys. ton. Mleka w proszku wyeksportowano 121 tys. ton, o 12 proc. więcej, w tym eksport odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) wyniósł 86 tys. ton i był o 8 proc. większy niż rok wcześniej.

Wzrósł także wywóz jogurtów i napojów, serów i twarogów, lodów, kazeiny; spadł serwatki, mleka płynnego i śmietany.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA