Ketoza, jej przyczyny, objawy i sposoby zapobiegania tej chorobie oraz program kontroli jakości mleka, to główne tematy konferencji zorganizowanej dla hodowców bydła mlecznego.
Vetoquinol Akademia, poświęcona aktualnym problemom związanym z zawodem lekarza weterynarii odbyła się w miniony weekend w Toruniu. Podczas spotkania poruszono tematy związane zarówno z bydłem mlecznym jak i z trzodą chlewną. ...
Zdrowie krów a jakość mleka, to hasło przewodnie konferencji, która odbyła się 22 marca w Minikowie koło Bydgoszczy. Przybyłych gości przywitał Ryszard Kamiński, dyrektor KPODR oraz Janusz Nalewalski, kierownik PFHBiPM.
O chorobach zawodowych krów mlecznych i możliwości zapobiegania im przez żywienie opowiedział lek. wet. Zbigniew Dzionek z firmy Schaumann Polska.
Głównymi przyczynami brakowania krów mlecznych w Niemczech w 23 proc. jest płodność, w 18 proc. wymiona, w 13 proc. racice, w 8 proc. wydajność, a choroby metaboliczne stanowią tylko 6 proc.
Jednak ponad 50 proc. schorzeń wpływających na brakowanie krów ze stada występuje we wczesnej laktacji i jest wywołana przez problemy metaboliczne, a w szczególności przez subkliniczną ketozę.
Przyczyną jej występowania jest ujemny bilans energii w okresie okołoporodowym. Aby go ograniczyć należy dbać o właściwą kondycję krów, a przede wszystkim o to żeby się nie zatuczały. Należy również wspierać pobranie paszy zapewniając odpowiednią jej ilość oraz łatwy dostęp do stołu paszowego, a także stosować dobrej jakości pasze objętościowe i dodatki glikolu lub biotyny, niacyny, karnityny oraz wit. B12.
Krowy będące pod oceną w 2017 r. wyprodukowały średnio 8 150 kg mleka, to o 285 kg więcej niż w 2016 r. Jednocześnie liczba ocenianych obór spadła o 109 i osiągnęła poziom 20 784. Polska Federacja Hodowców Bydła i...
O zmianie prawa azotowego opowiedziała Natalia Narewska z KPODR w Minikowie. Nowy program ma obowiązywać na terenie całej Polski, a jego celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.
Jak zadbać o wysoką jakość mleka opowiedział lek. wet. Tomasz Jankowiak, prezes Polskiego Stowarzyszenia ds. Mastitis.
- Unia Europejska chce, żeby wszystkie kraje członkowskie obniżyły zużycie antybiotyków w leczeniu zwierząt. Większość z nich to zrobiła, a Polska jest dopiero na początku tej drogi. Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że jesteśmy jedynym krajem w Europie, który zwiększył zużycie antybiotyków, a co jest najgorsze wzrosło zużycie tych, które należą do grupy ostatniej szansy w leczeniu ludzi - mówił Tomasz Jankowiak.
Według badań Światowej Organizacji Zdrowia jeżeli nie ograniczymy stosowania antybiotyków w leczeniu zwierząt największą śmiertelność u ludzi w 2050 r. będą powodowały bakterie oporne na działanie antybiotyków.
Kompleksowy program kontroli jakości mleka omówił lek. wet. Przemysław Błaszczyk z firmy Hipra. Zwrócił on uwagę, że krowy, u których średnia liczba komórek somatycznych (LKS) wynosi 100 tys. w jednym ml mleka produkują w pierwszej laktacji o około 90 kg mleka mniej. Jeżeli LKS wzrośnie do 800 tys./1 ml krowa traci w laktacji 364 kg mleka.
Spotkanie było zorganizowane przez Schaumann Polska Sp. z o.o., Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie oraz Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka, a jego patronem medialnym było czasopismo Hoduj z Głową Bydło.