Mleko jest szkodliwe dla zdrowia?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-12-2016,15:05 Aktualizacja: 03-12-2016,15:54
A A A

Całkowicie nieuprawnione są opinie o szkodliwości mleka - twierdzi Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie. Naukowcy przestrzegają, że wszelkie informacje podważające potrzebę spożywania nabiału mogą zaszkodzić zdrowiu wielu osób.

Wobec ciągle niestabilnej sytuacji na rynku mleka, dla jego producentów, czyli rolników, a także przetwórców promocja spożywania tego białego płynu i produktów z niego jest bardzo ważna. Niestety, zakłócają ją pojawiające się co jakiś czas nieuprawnione opinie o szkodliwości mleka jako całości, ewentualnie jego poszczególnych składowych.

mleko, dostawy mleka, skup mleka, ceny mleka, nadprodukcja mleka

Ceny i skup mleka w Polsce. Są najnowsze dane

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (za Sparks) w październiku w Polsce skupiono 866,1 mln l mleka, czyli o 0,6 proc. mniej niż przed miesiącem. Spadek w tym miesiącu nie dziwi ekspertów, ale tegoroczna obniżka...
Głos w tej sprawie postanowił zabrać Instytut Żywności i Żywienia im. prof. dra med. Aleksandra Szczygła. Prowadzi on zarówno działalność naukowo-badawczą, jak i edukacyjną na rzecz poprawy świadomości i stanu wiedzy społeczeństwa z zakresu żywności, żywienia, aktywności fizycznej i ich wpływu na zdrowie.

W swojej opinii IŻIŻ podkreśla, iż nie ma żadnych wiarygodnych dowodów naukowych pochodzących z badań epidemiologicznych, że zalecane przezeń spożycie produktów mlecznych może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne.

"Mleko i produkty mleczne zawierają wiele cennych dla zdrowia składników odżywczych oraz są najlepszym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia. Bez udziału tych produktów w codziennej diecie pokrycie zapotrzebowania na wapń jest bardzo trudne. Przykładowo, aby dostarczyć naszemu organizmowi tyle wapnia ile jest w jednej szklance mleka, trzeba zjeść dwa bochenki chleba, 400 g fasolki szparagowej, 200 g tofu, 4 kg szynki, ponad 0,5 kg dorsza wędzonego, 2,5 kg kaszy gryczanej gotowanej" - obrazuje Instytut.  

mleko bez GMO, OSM Piątnica, mleko, produkty mleczarskie, mleko Piątnica

Mleko bez GMO. Specjalne znakowanie produktów

Od początku lipca OSM Piątnica wprowadziła dodatkowe znakowanie swoich produktów informując na opakowaniach, że wytwarzane są one z mleka pochodzącego od krów, karmionych paszami wolnymi od modyfikacji genetycznych. "Jest to...
I przekazuje kiepskie wieści jeśli chodzi o żywienie wśród polskich dzieci. Otóż co drugi maluch w wieku 4 lat nie realizuje normy na wapń. A już w wieku szkolnym od 80 do 90 proc. dzieci  ma niedobory tego pierwiastka w diecie.
Jeśli chodzi o dorosłych, zbyt mało wapnia przyjmuje od 20 do 55 proc. osób.

"Wyniki licznych badań wskazują, że niedobór wapnia w diecie zwiększa ryzyko wielu chorób dietozależnych, takich jak: osteoporozy, nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy typu II. W trosce o zdrowie Polaków w 2013 roku zespół ekspertów z towarzystw i instytutów naukowych zajmujących się żywieniem oraz Komitetu Żywienia Człowieka PAN i Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych opublikował stanowisko dotyczące roli produktów mlecznych w zapobieganiu niedoborom wapnia, z którego wynika, że dzieci i młodzież powinny spożywać codziennie 3-4 porcje mleka i produktów mlecznych, a osoby dorosłe minimum 2 porcje" -  informuje IŻiŻ.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA