Mleko jest szkodliwe dla zdrowia?
Całkowicie nieuprawnione są opinie o szkodliwości mleka - twierdzi Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie. Naukowcy przestrzegają, że wszelkie informacje podważające potrzebę spożywania nabiału mogą zaszkodzić zdrowiu wielu osób.
Wobec ciągle niestabilnej sytuacji na rynku mleka, dla jego producentów, czyli rolników, a także przetwórców promocja spożywania tego białego płynu i produktów z niego jest bardzo ważna. Niestety, zakłócają ją pojawiające się co jakiś czas nieuprawnione opinie o szkodliwości mleka jako całości, ewentualnie jego poszczególnych składowych.
Ceny i skup mleka w Polsce. Są najnowsze dane
W swojej opinii IŻIŻ podkreśla, iż nie ma żadnych wiarygodnych dowodów naukowych pochodzących z badań epidemiologicznych, że zalecane przezeń spożycie produktów mlecznych może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne.
"Mleko i produkty mleczne zawierają wiele cennych dla zdrowia składników odżywczych oraz są najlepszym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia. Bez udziału tych produktów w codziennej diecie pokrycie zapotrzebowania na wapń jest bardzo trudne. Przykładowo, aby dostarczyć naszemu organizmowi tyle wapnia ile jest w jednej szklance mleka, trzeba zjeść dwa bochenki chleba, 400 g fasolki szparagowej, 200 g tofu, 4 kg szynki, ponad 0,5 kg dorsza wędzonego, 2,5 kg kaszy gryczanej gotowanej" - obrazuje Instytut.
Mleko bez GMO. Specjalne znakowanie produktów
Jeśli chodzi o dorosłych, zbyt mało wapnia przyjmuje od 20 do 55 proc. osób.
"Wyniki licznych badań wskazują, że niedobór wapnia w diecie zwiększa ryzyko wielu chorób dietozależnych, takich jak: osteoporozy, nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy typu II. W trosce o zdrowie Polaków w 2013 roku zespół ekspertów z towarzystw i instytutów naukowych zajmujących się żywieniem oraz Komitetu Żywienia Człowieka PAN i Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych opublikował stanowisko dotyczące roli produktów mlecznych w zapobieganiu niedoborom wapnia, z którego wynika, że dzieci i młodzież powinny spożywać codziennie 3-4 porcje mleka i produktów mlecznych, a osoby dorosłe minimum 2 porcje" - informuje IŻiŻ.