Ceny i skup mleka w Polsce. Są najnowsze dane
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (za Sparks) w październiku w Polsce skupiono 866,1 mln l mleka, czyli o 0,6 proc. mniej niż przed miesiącem.
Spadek w tym miesiącu nie dziwi ekspertów, ale tegoroczna obniżka była mniejsza niż w trzech poprzednich latach, kiedy do skupu dostarczano przeciętnie o 1,2 proc. mniej surowca niż we wrześniu - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.
Rynek mleka w Rosji otrzyma państwowe wsparcie
Znawcy rynku zauważają ponadto, że wielkość dostaw w minionym miesiącu w skali roku spadła o 0,6 proc., zaś w porównaniu z październikiem 2014 r. poszła w górę o 2,8 proc. Łącznie w pierwszych dziesięciu miesiącach br. do puntów trafiło 9,1 mld l mleka (+2,7 proc. r/r).
O ile w pierwszym półroczu br. skup wzrósł o 5,6 proc., to w kolejnych czterech miesiącach był o 1,5 proc. niższy niż przed rokiem. W województwie podlaskim dostarczono o 80 tys. l mleka więcej niż rok wcześniej, w wielkopolskim o 61 tys. ton, w mazowieckim o 46 tys. ton, a w warmińsko-mazurskim o 38 tys. ton. Wolumen dodatkowego surowca skupionego w tych regionach to 94 proc. całkowitego wzrostu w kraju.
Mimo nieznacznych zmian w wielkości skupionego mleka ceny w październiku mocno wzrosły, co po raz kolejny dowodzi, że sytuacja na krajowym rynku determinowana jest tym, co dzieje się na rynkach unijnym i światowym. A tam wolumen produkcji u czterech największych eksporterów (UE, USA, Nowa Zelandia, Australia) od czerwca do sierpnia był o 0,7 proc. mniejszy niż w analogicznych miesiącach przed rokiem.
Według danych GUS przeciętna cena netto skupu mleka w Polsce w październiku wyniosła 120,29 zł/hl i w porównaniu z wrześniem wzrosła o 7,6 proc., a rok do roku o 7,4 proc. Tak wysokie stawki ostatni raz odnotowano w marcu 2015 r. Warto dodać, że ceny poszły w górę we wszystkich województwach.