Mleczarnie z tańszym gazem? Resort aktywów odpowiedział
Na zewnętrzne przyczyny podwyżki cen gazu oraz stosowane przez władze działania mające ulżyć odbiorcom, w tym przedsiębiorcom - zwraca uwagę Ministerstwo Aktywów Państwowych w odpowiedzi na wystąpienie Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.
KZSM zwrócił się do Jacka Sasina, wicepremiera i ministra aktywów państwowych o objęcie spółdzielni mleczarskich preferencyjnymi rozwiązaniami w zakresie dostaw i cen gazu. Wydatki na ten cel zagrażają bowiem kondycji zakładów.
Ceny gazu zagrażają kondycji mleczarni. Spółdzielnie piszą do wicepremiera
W odpowiedzi Cezary Falkiewicz, zastępca dyr. Departamentu Spółek Paliwowo-Energetycznych MAP podkreślił, że do głównych powodów wzrostu cen gazu na rynkach światowych i europejskich, w tym w Polsce, należy zaliczyć politykę prowadzoną przez Gazprom, który znacznie ograniczył dostawy gazu do Europy rurociągami i zmniejszył sprzedaż surowca przez platformę elektroniczną.
Na radykalny wzrost cen energii rzutuje w ocenie resortu także restrykcyjna i coraz bardziej zaostrzająca się polityka klimatyczna Unii Europejskiej.
"Jednocześnie należy wskazać, że w obliczu rekordowego wzrostu cen gazu podejmowane są działania, by chronić polskie społeczeństwo i przedsiębiorców" - podkreślił Falkiewicz.
Wprowadzonej 29 stycznia Ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu nie można zastosować wobec przedsiębiorców z uwagi na zapisy unijnej dyrektywy gazowej.
Copa-Cogeca: rosną koszty produkcji mleka
W wyniku wprowadzonych przez PGNiG obniżek, przedsiębiorcy od 14 do 31 stycznia zapłacą 25 proc. mniej, a od 1 lutego do 31 marca 35 proc. mniej za gaz w stosunku do cennika z pierwszej połowy stycznia.
"Ponadto w grudniu ubiegłego roku Sejm uchwalił szereg zmian aktów normatywnych przygotowanych przez rząd, wprowadzających rozwiązania tzw. Tarczy Antyinflacyjnej 1.0, w tym m.in. obniżenie podatku VAT na gaz z ziemny z 23 do 8 proc. W reakcji na pogłębianie się europejskiego kryzysu energetycznego, rząd zdecydował się rozszerzyć i przedłużyć wprowadzone Tarczą Antyinflacyjną 1.0 środki i ustawą z 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzona została Tarcza Antyinflacyjna 2.0, która idzie jeszcze dalej i obniża stawkę podatku VAT na gaz ziemny do 0 proc. Dzięki tym rozwiązaniom od 1 stycznia 2022 r. stawka podatku VAT za gaz wynosiła zaledwie 8 proc., a od 1 lutego bieżącego roku jest to 0 proc." - podsumował resort.
- Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)