Copa-Cogeca: rosną koszty produkcji mleka
W całej Europie producenci mleka odczuwają wzrost kosztów pasz, nawozów, energii elektrycznej i choć ceny surowca rosną, to rolnicy, coraz częściej myślą o rezygnacji z tej produkcji - informuje Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.
Na ostatnim posiedzeniu on-line grupy roboczej "Mleko i produkty mleczne" Copa-Cogeca omawiana była sytuacja rynkowa w poszczególnych państwach członkowskich, poruszano sprawę dobrostanu zwierząt podczas transportu oraz przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej.
To będzie trudny rok dla producentów mleka
Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę, że choć ceny mleka rosną, w całej UE producenci mleka borykają się z tymi samymi problemami takimi jak: wzrost kosztów pasz, nawozów, energii elektrycznej. Rolnicy, coraz częściej myślą o zmianie profilu działalności na produkcję roślinną.
Średnia unijna cena mleka w grudniu 2021 roku wynosiła 41,3 euro i była o 16,2 proc. wyższa niż w grudniu 2020 r. Jest to cena najwyższa od 2016 r.
W relacji rocznej cena surowca wzrosła prawie we wszystkich krajach, z czego największy miał miejsce w Belgii o 39,9 proc., na Litwie o 35,5 proc., na Łotwie o 34,4 proc., w Dani o 29,6 proc. oraz w Irlandii o 29,3 proc. Spadek ceny mleka odnotowano jedynie na Cyprze - 5,8 proc.
Jak zauważa Dorota Śmigielska, analityk rynku mleka z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz jednocześnie wiceprzewodnicząca grupy roboczej "Mleko i produkty mleczne" Copa-Cogeca, wzrost ceny mleka nie przekłada się na opłacalność produkcji, ponieważ jej koszty są bardzo wysokie. Największą dynamikę wzrostu wykazywały ceny energii i nawozów. Bardzo wzrosły również koszty weterynaryjne.
Wzrost skupu mleka w 2021 r. był minimalny
W styczniu bieżącego roku średnia cena odtłuszczonego mleka w proszku wynosiła 344 euro/100 kg i była o 50,6 proc. wyższa niż w analogicznym miesiącu 2020 roku. Stawka pełnego mleka w proszku również znacząco poszła w górę - o 54,3 proc. do 431 euro. Cena masła wzrosła o 66 proc. w relacji rocznej i wynosiła 573 euro/100 kg, a cena serwatki w proszku wzrosła o 49,2 proc. do poziomu 120 euro/100 kg.
Ceny serów Cheddar i Emmental wzrosły odpowiednio o 10,1 proc. i 2,1 proc. do 339 euro/100 kg i 506 euro dla Emmental. Ser Gouda podrożał o 28 proc. do 403 euro/100 kg, a Edam o 33,1 proc. do 412 euro/100 kg.
W dyskusji na temat przyszłości sektora wyrażano obawę, że produkcja mleka może przestać się rozwijać, ponieważ rosną wymagania i standardy, a w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące ochrony środowiska i dobrostanu. Dodatkowo rosną również koszty produkcji.
Przedstawiciele Komisji Europejskie zwrócili uwagę, że likwidacja gospodarstw mlecznych jest odnotowywana nie tylko w Unii Europejskiej, ale również w innych częściach świata (Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia).
Komisja Europejska do końca 2023 roku ma przedstawić rozwiązania dotyczące dobrostanu zwierząt - w tym podczas transportu. Parlament Europejski opracował już sprawozdanie na ten temat, w którym mówi się, że cielęta można transportować po 28 dniu życia.
- Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)