Krowy z Francji popularne także w Polsce

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
28-03-2016,8:00 Aktualizacja: 29-03-2016,14:57
A A A

Blonde d'aquitaine jest hodowane w Rolniczej Spółdzielni w Chrustowie w woj. wielkopolskim. To największe stado bydła tej rasy w Polsce.

W grudniu 2015 r. liczyło 148 krów, 109 jałówek w wieku od roku do dwóch lat, 46 jałówek w wieku od 6 miesięcy do roku, 33 opasy w wieku od roku do dwóch lat oraz 35 w wieku od 6 miesięcy do roku i 46 cieląt.

Krowy tej rasy cechuje wysoka odporność, łagodne usposobienie, dobra mleczność, troska o potomstwo i łatwe porody. Zwierzęta dobrze się czują w różnych strefach klimatycznych i ekstremalnych warunkach.

Rasa ta jest preferowana do ciężkiego opasu. Przy intensywnym żywieniu pokazuje swoje zdolności genetyczne osiągając przyrosty nawet ponad 2 kg na dobę.

Francuskie bydło w polskiej oborze

Dorosłe krowy rasy Blonde d'Aquitaine ważą nawet 800-1000 kg, są opiekuńcze i dobrze odchowują cielęta. Buhaje osiągają wagę 1000-1400 kg i charakteryzują się bardzo dobrym umięśnieniem. - Wydaje mi się, że w naszym kraju ta rasa ma przed sobą...

W Chrustowie od maja do października mamki z cielętami oraz jałówki przebywają na pastwisku, które pastuchem elektrycznym jest podzielone na kwatery. W okresach np. suszy, która występowała w ubiegłym roku lub późną jesienią są tam dokarmiane sianem i słomą, głównie jęczmienną.

Zimą stacjonują w oborach na płytkiej ściółce z dostępem do wybiegów i okólników. Jednak mimo to zwierzęta nawet w duże mrozy wolą przebywać na zewnątrz. Do budynków wchodzą jedynie podczas opadów deszczu którym towarzyszy silny wiatr.

Cielęta przebywają przy mamkach przez 180-220 dni. W tym czasie zimą mają dostęp do mieszanki treściwej, która znajduje się w miejscu niedostępnym dla krów.

W dniu odsadzenia ważą od 260 do 320 kg. Po odsadzeniu buhajki przeznaczone na opas są dzielone na grupy. Wagę 650-800 kg osiągają w wieku 18-22 miesięcy.

Młodzież hodowlana je mieszankę treściwą w ilości 1,5-2 kg na dobę. Ma nieograniczony dostęp do pasz objętościowych tj. siana, słomy i kiszonki z kukurydzy oraz do lizawek solnych. Jałówki przeznaczone do dalszego rozrodu w wieku 20-24 miesięcy osiągają wagę 500 kg i w tym czasie są kryte.

Chcesz wiedzieć więcej? ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA