Hodowlą bydła hereford i produkcją opasów zajmuje się od 14 lat. Wybrał tę rasę ponieważ jest ona łagodniejsza niż limousine, mniej wymagająca, a uzyskana od tych zwierząt wołowina cechuje się dużą marmurkowatą strukturą i soczystością, co przekłada się na jej wysoką jakość i smakowitość.
Produkuje materiał hodowlany i opasy na bazie 30 mamek hereford. Zdecydował się na tę rasę ponieważ jest ona mało wymagająca jeżeli chodzi o warunki utrzymania i żywienie, zwierzęta są spokojne, a wycielenia mamek łatwe. Krzysztof...
Jakub Gutowski z Wąpierska w woj. warmińsko-mazurskim prowadzi gospodarstwo rodzinne, w którym od 2008 r. utrzymuje bydło rasy hereford. Pierwsze 8 mamek z cielętami zakupił z likwidowanego gospodarstwa.
Zwierzęta trafiły do nowo wybudowanej obory o szerokości 16 m i długości 37 m. Krowy z cielętami są utrzymywane w kojcu na głębokiej ściółce z dostępem do okólnika. Z kolei młodzież i opasy przebywają w oddzielnych kojcach bez możliwości wyjścia z obory.
Do krycia samic rolnik wykorzystuje buhaja rozpłodowego. Obecnie gospodarz nie prowadzi sezonowości wycieleń, ale ma zamiar przygotować pastwiska dla mamek i wówczas chce je kryć w określonym okresie.
W stadzie Gutowskiego znajdują się 23 krowy hereford, a łącznie około 60 sztuk bydła. Zwierzęta są genetycznie bezrożne oraz wolne IBR oraz BVD.
Gospodarz nie wykonuje badania na cielność. Obserwuje on stado i zapisuje sobie dzień pojawienia się rui u danej krowy.
Barbara i Sylwester Porowscy prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne, którego areał upraw wynosi 65 hektarów, specjalizujące się produkcji mleka. Stado należące do rolników liczy 110 sztuk bydła, z czego 65 stanowią krowy mleczne,...
Jeżeli cykl nie powtórzy się po upływie około 3 tygodni z dużym prawdopodobieństwem oznacza to, że zabieg krycia był skuteczny.
Wycielenia odbywają się w kojcu grupowym. Większość porodów nie wymaga pomocy człowieka. Zdaniem hodowcy kluczem do sukcesu jest utrzymywanie odpowiedniej kondycji mamek.
W ich żywieniu stosuje jedynie sianokiszonkę, siano i słomę bez dodatków paszy treściwej. Świeża dawka jest co drugi dzień przywożona na stół paszowy za pomocą ładowarki. Rolnik regularnie ją podgarniana.
Cielęta od pierwszych dni życia oprócz mleka matki mają również dostęp do siana oraz paszy treściwej, w skład której wchodzą płatki owsiane z dodatkiem premiksu.
Po upływie 7 miesięcy zwierzęta są odsadzane i sortowane według płci, a następnie trafiają do oddzielnych kojców. W skład ich dawki wchodzą te same komponenty, które jedzą krowy, z dodatkiem płatków żytnich i owsianych w proporcji 1:1 oraz premiksu.
Bydło simental pochodzi ze Szwajcarii i zalicza się do najstarszych ras europejskich. Charakteryzuje się dobrym wykorzystaniem paszy oraz wysoką zdolnością opasową i wydajnością rzeźną dlatego cieszy się dużym zainteresowaniem rolników....
Gniecione zboża są lepiej wykorzystywane przez bydło niż ziarna śrutowane. Ponadto przy produkcji i podawaniu zwierzętom tego typu paszy nie ma problemu z pyleniem.
- Gniotownik ma również mniejsze zapotrzebowanie na moc niż śrutownik, przez co zużywa mniej energii, co przekłada się na mniejsze rachunki za prąd – wyjaśnia gospodarz.
Gutowski oprócz materiału hodowlanego produkuje również ciężkie opasy, które utrzymuje do wieku 30 miesięcy i wagi około 1000 kg.
Zwierzęta sprzedaje do spółki Hereford Warmia, która posiada własną ubojnię i zajmuje się hodowlą i sprzedażą ekologicznej wołowiny kulinarnej.
W skład dawki dla opasów wchodzi sianokiszonka oraz gniecione żyto i owies z dodatkiem premiksu. Rolnik w ich żywieniu stosuje najlepszej jakości sianokiszonki, które powstają na bazie kończyny czerwonej, lucerny i festulolium.
Zdaniem hodowcy rasa hereford jest mało wymagająca i odporna, a opasy przyrastają bardzo dobrze nawet przy żywieniu ekstensywnym.
Więcej informacji o gospodarstwie Jakuba Gutowskiego zamieścimy w "Hoduj z Głową Bydło" nr 2/2022. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z aktualnym wydaniem naszego magazynu. ZAPRENUMERUJ