Dobrostan bydła przynosi korzyści, ale sporo kosztuje
Hodowcy bydła mlecznego nieustannie inwestują w dobrostan zwierząt. Poprawiając warunki środowiskowe utrzymania wpływają na ich lepsze zdrowie i tym samym zwiększają opłacalność produkcji.
- Musimy pamiętać o tym, że w ostatnich latach producenci mleka mocno zainwestowali w nowe technologie poprawiające jakość pozyskiwanego surowca oraz dobrostan zwierząt. My widzimy konieczność ciągłego podnoszenia warunków utrzymania krów i chcemy to robić, ale mamy również świadomość, że to mocno wpływa na koszty produkcji - mówi Leszek Hądzlik, Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
- Stopniowo modernizujemy główną produkcyjną oborę. Wymieniliśmy poidła oraz doposażyliśmy ją w czochradła, co istotnie podniosło dobrostan krów i wpłynęło na większą produkcję mleka - mówi Jarosław Bereźnicki, prezes zarządu Ośrodka Hodowli Zarodowej Przerzeczyn Zdrój Sp. z o.o. dodając:
Konferencja "Czas na współpracę" już w marcu
- Spełniliśmy także wymogi dobrostanu dla krów rasy zachowawczej, które również mamy w swoim stadzie. Dzięki temu możemy liczyć na pełną dopłatę za dobrostan zwierząt w wysokości około 150 tys. złotych, co w tak trudnych czasach stanowi istotny zastrzyk finansowy.
Największe zmiany hodowcy zrealizowali w sektorze cieląt przeznaczając jeden z jałowników na cielętnik.
- Budynek przeszedł kompleksową modernizację i rozbudowę, zmieniliśmy poszycie dachowe tj. eternit zastąpiliśmy eurofalą z prześwietleniami, dzięki czemu jest w nim dużo światła. Wylaliśmy posadzkę i zamontowaliśmy nowe grodzenia - mówi Jarosław Bereźnicki.
Cielęta w OHZ Przerzeczyn Zdrój przechodzą teraz z budek bezpośrednio do budynku znajdującego się tuż obok bez stresu, jaki wcześniej towarzyszył im przy transporcie do drugiego gospodarstwa oddalonego o kilka kilometrów.
Krowy w ich gospodarstwie są na pierwszym miejscu
- Wszystko wpływa na poprawę zdrowia i mniejsze koszty związane z leczeniem. Skończyły się problemy zdrowotne w odchowie cieląt. W ostatnich trzech miesiącach chorowały tylko dwie sztuki, których leczenie zakończyło się bardzo szybko powrotem do pełnego zdrowia zwierząt - podkreśla Bereźnicki.
Wyższy dobrostan zwierząt przynosi więc niezaprzeczalne korzyści. Jednak obecne koszty produkcji są na tyle wysokie, że hodowcy starają się wykonywać wyłącznie te prace, które są konieczne.
- Rolnicy boją się realizować większe inwestycje. Patrząc na obecne ceny kosztów produkcji, ale także materiałów budowlanych, w ogóle mnie to nie dziwi - mówi Leszek Hądzlik.
- Obecnie wykonujemy tylko te inwestycje, które były wcześniej zaplanowane lub są niezbędne do tego, aby odtwarzać zamortyzowany majątek spółki. Trzeba po prostu uważać, aby nie przeinwestować - podsumowuje Jarosław Bereźnicki.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)