Branża mleczarska przeżywa trudny okres

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-05-2016,10:35 Aktualizacja: 16-05-2016,11:11
A A A

Na rynku mleka panuje dekoniunktura. Zapotrzebowanie na produkty mleczarskie spadło, podobnie jak ceny, ale mimo to produkcja mleka rośnie - informuje IERiGŻ. Na szczęście pojawiają się sygnały, że ceny przestają spadać, a w drugiej połowie roku mogą wzrastać.

- Rok 2016 jest drugim bardzo trudnej sytuacji w mleczarstwie, wręcz kryzysu, który dotyka niemalże wszystkich producentów wyrobów mleczarskich na świecie. Ceny mleka w proszku, serów twardych w blokach czy masła w blokach są niskie i, niestety, cały czas spadają - mówi Tomasz Głasek, dyrektor handlowy OSM w Piątnicy.

mleko, nadrprodukcja mleka, mleczarnie, skup mleka, kwoty mleczne

Rzeka mleka zalewa Unię. Polska jednym z liderów przyrostu dostaw

Od kwietnia 2015 roku do lutego bieżącego roku w Unii Europejskiej skupiono prawie o 6 mld kg (4,4 proc.) więcej mleka niż w analogicznym czasie przed rokiem. Eksperci chcąc zobrazować skalę przyrostu dostaw surowca donoszą, że wspomniana wielkość...

Ostatni spadek koniunktury trwa od lutego 2014 r., ale pogłębienie tej niekorzystnej tendencji nastąpiło w połowie 2014 r., gdy Rosja, będąca dużym importerem wyrobów mleczarskich, wprowadziła embargo. Dodatkowo sytuację na rynku mleka skomplikowało zniesienie ograniczeń produkcji mleka od kwietnia ubiegłego roku.

Spowodowało to dynamiczny wzrost produkcji surowca w Europie. _ Mamy teraz taką sytuację, że z jednej strony są niskie i spadające ceny na rynkach światowych wyrobów mleczarskich, a z drugiej strony produkcja mleka nieustannie rośnie. Na szczęście pojawiają się pewne sygnały, że ceny przestają spadać, mamy nadzieję, że osiągnęły już "twarde dno". Coraz więcej osób prognozuje, że w drugiej połowie 2016 r. stawki zaczną rosnąć - zaznaczył Głasek.

O wzroście popytu na artykuły mleczne i możliwym wzroście wartości eksportu przetworów mleczarskich z Polski mówią analitycy. - Oczekujemy, że w 2016 roku popyt na artykuły mleczne będzie rósł nie tylko w Chinach, ale i pozostałych krajach Azji, oraz w USA i samej UE. Coraz większego znaczenia będą nabierać kraje Afryki Północnej i Subsaharyjskiej. Stąd też w całym 2016 roku możliwy jest niewielki (2-4 proc. r/r) wzrost wartości eksportu przetworów mleczarskich z Polski - mówiła w kwietniu Marta Skrzypczyk z Departamentu Agrobiznesu w Banku Zachodnim WBK.
mleko, kryzys na rynku mleka, rolnicy, ceny mleka, zakup, markety, import mleka z zagranicy

Rolnicy: w marketach powinno być sprzedawane tylko polskie mleko

Przedłużający się kryzys na rynku mleka staje się coraz większym zagrożeniem dla istnienia tysięcy polskich gospodarstw. Właśnie dlatego producenci mleka domagają się, aby zatrzymać napływający na masową skalę z zagranicy surowiec. Zdaniem Bogdana...

Polska jest jednym z krajów, w których nastąpił wzrost produkcji mleka, m.in. dlatego, że Unia mocno wspierała rozwój produkcji np. rozwój hodowli krów mlecznych. Rolnicy i zakłady mleczarskie dokonały dużych inwestycji, licząc na to, że koniunktura, która trwała do początku 2014 r. utrzyma się i realizowane w tym czasie inwestycje przyniosą efekty.

Rolnicy inwestowali w powiększania stada krów, w urządzenia do udoju czy obory. Mleczarnie zaś modernizowały produkcję stawiając na najnowocześniejsze technologie.

Na europejskich giełdach towarowych ceny artykułów mlecznych nadal spadają, a odbiciem pogarszającej się koniunktury na światowym rynku mleka są niskie ceny krajowe. Przeciętna cena skupu mleka surowego w lutym obniżyła się do 109,54 zł/za 100 litrów, czyli o 2 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i była o 9,3 proc. niższa niż przed rokiem.

Obniżkom cen sprzyja duży skup mleka. W lutym rolnicy dostarczyli do mleczarni ponad 854 mln litrów surowca, czyli o 3,7 proc. mniej niż w styczniu, ale o 12,9 proc. więcej niż przed rokiem.

Spadek cen artykułów mlecznych na światowym rynku, a także niskie ceny skupu mleka na rynku krajowym skutkują obniżkami cen przetworów mlecznych. Od grudnia 2015 r. do lutego 2016 r. stawki ich zbytu zmalały średnio o ok. 0,5 proc.

Indeks cen przetworów mlecznych FAO w marcu osiągnął pułap o 8,24 proc. niższy w stosunku do lutego i wynosił 130,3 punktu, co świadczy o kontynuacji trendu spadkowego. Powodem zniżek wciąż jest względnie wysoka produkcja w Unii Europejskiej, większe niż przewidywano dostawy w Oceanii oraz ograniczony popyt na artykułu mleczarskie w skali światowej.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA