Rolnicy: w marketach powinno być sprzedawane tylko polskie mleko

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk), (zac) | redakcja@agropolska.pl
15-05-2016,10:30 Aktualizacja: 16-05-2016,11:51
A A A

Przedłużający się kryzys na rynku mleka staje się coraz większym zagrożeniem dla istnienia tysięcy polskich gospodarstw. Właśnie dlatego producenci mleka domagają się, aby zatrzymać napływający na masową skalę z zagranicy surowiec.

Zdaniem Bogdana Michalskiego, który prowadzi 62-hektarowe gospodarstwo w powiecie płońskim na Mazowszu konieczna jest interwencja państwa, by w sklepach oferowano przede wszystkim polskie produkty.

ustawa o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, polski produkt, artykuły rolno-spożywcze

Ministerstwo pracuje nad przepisami wspierającymi rolników

Oznakowanie "polski produkt" ma pomóc konsumentom w wyborze produktu, a fundusze promocji mają w większym stopniu wspierać polskich rolników - to zmiany, które chce wprowadzić resort rolnictwa. Chodzi o nowelizację...
Rolnik, którego gospodarstwo jest nastawione na hodowlę bydła mlecznego obawia się, że zarówno on, jak i wielu rolników z regionu nie poradzi sobie ze spiralą zadłużenia. Okoliczni hodowcy drżą o przyszłość, bo sytuacja na rynku jest coraz trudniejsza.   

- Do tej pory bydło mleczne było chyba najstabilniejszym finansowo rodzajem gospodarowania. Stąd też w naszej okolicy gdzie rolnicza zagroda, tam hodowla krów. Ale coraz trudniej mleko sprzedawać, ceny spadają. Każdy z nas ma jakieś kredyty, bo trzeba było zainwestować w obory, w sprzęt - narzeka Michalski.

Jak zaznacza, państwo niewystarczająco broni się przed importem z zagranicy.

mleko, nadrprodukcja mleka, mleczarnie, skup mleka, kwoty mleczne

Rzeka mleka zalewa Unię. Polska jednym z liderów przyrostu dostaw

Od kwietnia 2015 roku do lutego bieżącego roku w Unii Europejskiej skupiono prawie o 6 mld kg (4,4 proc.) więcej mleka niż w analogicznym czasie przed rokiem. Eksperci chcąc zobrazować skalę przyrostu dostaw surowca donoszą, że wspomniana wielkość...
- Byliśmy niedawno z kolegami na spotkaniu u prezesa spółdzielni mleczarskiej. Rozmawialiśmy o przyszłości. Opowiadał nam, że do Polski poprzez sieci super- i hipermarketów wwożone są z Holandii czy Niemiec produkty mleczne w cenach poniżej kosztów produkcji. Te przetwory są sprzedawane pod marką tych sieci, a kupujący nawet nie orientuje się, że ma do czynienia z zagranicznym wyrobem - twierdzi rolnik.

Jego zdaniem, produkty w sklepach powinny być wyraźniej oznakowane jeśli chodzi o kraj pochodzenia. Poza tym sieci powinny zostać zobowiązane, najlepiej w drodze ustawy, do przestrzegania określonego poziomu marż na rodzime produkty mleczne.

- Najlepiej byłoby też prawnie zobowiązać takie sieci handlowe, żeby w swoich marketach miały obowiązek umieszczania polskich produktów. Jeśli nie w całości, to w przytłaczającej większości. Można by to określać procentowo, a sprawdzaniem niech się zajmie któraś z inspekcji. Jest ich dużo, my rolnicy coś o tym wiemy - podsumowuje Bogdan Michalski.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA