Dla kogo świadczenie specjalne z KRUS? Wiceminister Kołodziejczak wyjaśnia
Resort rolnictwa udzielił wyjaśnień w sprawie przyznawania specjalnych świadczeń z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), a także wliczania do okresu ubezpieczenia np. czasu spędzonego w wojsku.
„Jakie kryteria są brane pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku o przyznanie świadczenia specjalnego przez prezesa KRUS? W jaki sposób należy udokumentować swoją sytuację ubezpieczeniową oraz życiową podczas ubiegania się o przyznanie świadczenia specjalnego prezesa KRUS?” – zapytał w drodze interpelacji poseł Krzysztof Szczucki (PiS).
W odpowiedzi wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak wyjaśnia, że zgodnie z art. 55 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, prezes KRUS może przyznać emeryturę, rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy lub rentę rodzinną rolnikowi lub domownikowi (lub członkom rodziny zmarłego rolnika lub domownika), pomimo niespełnienia – wskutek szczególnych okoliczności - warunków określonych w ustawie, jeżeli zainteresowana osoba nie ma niezbędnych środków utrzymania i nie może ich uzyskać ze względu na wiek lub stan zdrowia.
„Przesłanki określone w tym przepisie muszą wystąpić łącznie, a niespełnienie choćby jednej z nich wyklucza możliwość przyznania świadczenia w drodze wyjątku. Ustawodawca, biorąc pod uwagę różne możliwe okoliczności spraw oraz losowe zdarzenia wnioskodawców i ich rodzin, pozostawił organowi rozpatrującemu wniosek o świadczenie w trybie wyjątkowym dowolność i swobodę oceny przedłożonych dokumentów w trakcie postępowania o ustalenie prawa do świadczenia” – precyzuje Kołodziejczak.
Głodowe emerytury rolników. Izby domagają się systemowej podwyżki świadczeń
Odnosi się także do innego pytania zawartego we wspomnianej interpelacji, brzmiącego: „Czy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje rozpoczęcie prac nad zmianą kryteriów przyznawania emerytury rolniczej, wliczając do okresu ubezpieczenia np. okres odbywania zasadniczej służby wojskowej lub też uwzględniając możliwość dopłaty za brakujący okres składkowy wywołany ważną sytuacją życiową?”
Wiceminister tłumaczy, że w myśl przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, które weszły w życie 15 czerwca 2022 r., osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., które nie mają ustalonego prawa do emerytury z ZUS, doliczany jest do wysokości emerytury rolniczej okres odbywania czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim przed 1 stycznia 1999 r. - po 1 proc. emerytury podstawowej za każdy rok.
„W systemie ubezpieczeń społecznych nie występuje możliwość dopłaty brakujących składek w związku z ważną sytuacją życiową” – dodaje wiceszef resortu rolnictwa.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś