Głodowe emerytury rolników. Izby domagają się systemowej podwyżki świadczeń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-08-2024,13:30 Aktualizacja: 09-08-2024,13:39
A A A

Najniższa emerytura rolnicza jest w tej samej wysokości, co „renta alkoholowa” – wskazują izby rolnicze. Domagają się zmiany przepisów na rzecz podwyższenia świadczeń emerytalnych, w tym m.in. dodatku za dłuższy okres składkowy.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) wystąpił 9 sierpnia do premiera Donalda Tuska oraz ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego w sprawie niskich emerytur rolniczych - w kontekście wzrostu przeciętnego wynagrodzenia oraz wysokości zasiłków dla osób niezdolnych do pracy.

Izby zwracają uwagę na znaczny wzrost kosztów utrzymania oraz przeciętnego wynagrodzenia, zestawiając to z faktem, że najniższa emerytura rolnicza, po co najmniej 25-letnim okresie ciężkiej pracy na roli i opłacaniu w tym czasie składek na rolnicze ubezpieczenie emerytalno-rentowe (od 1 marca 2024 r.) wynosi zaledwie 1780,96 zł.

„Szczególnie bulwersujące dla rolników jest porównanie wysokości i warunków uzyskania emerytury rolniczej z warunkami i wysokością tzw. renty alkoholowej, która wynosi tyle samo, a nie wymaga długoletniej, ciężkiej pracy” – wytyka KRIR.

krus, kasa, ubezpieczenie rolników, składki na ubezpieczenie

Składki na ubezpieczenie w KRUS w trzecim kwartale. Będzie drożej?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) poinformowała o wysokości składek na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie oraz emerytalno-rentowe w III kwartale 2024 r. I tak, wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie...

Jak dodaje w swoim wystąpieniu, po ubiegłorocznej zmianie zasad waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych - przez powiązanie wysokości świadczenia z KRUS i ZUS za pomocą wskaźników - najniższa emerytura w KRUS wynosi 90 proc. minimalnej emerytury (z ZUS). Za każdy rok powyżej 25 lat pracy pracy rolnik otrzymuje dodatkowo 10 zł.

„Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego orz Koalicji Obywatelskiej popierali postulat zrównania emerytury rolniczej z KRUS do minimalnej emerytury z ZUS (z 90 do 100 proc.) podczas IX kadencji Sejmu, dlatego samorząd rolniczy wnosi, aby obecna koalicja rządząca dokonała wyczekiwanych przez rolników zmian w emeryturach rolniczych” – czytamy w piśmie KRIR.

Izby wnioskują w nim o pilną zmianę przepisów i podwyższenie emerytur rolniczych przez wniesienie rządowego projektu nowelizacji przepisów o emeryturach rolniczych.

„Zmiana powinna obejmować również podwyższenie dodatku za dłuższy okres składkowy oraz z tytułu płacenia wyższych składek (2- i 3-krotnie) przez rolników posiadających większe gospodarstwa” – dorzuca rolniczy samorząd.

Poleć
Udostępnij
Zapraszamy na Dzień Kukurydzy z PZPK - 12 września 2024 r.